Kosmiczne technologie Astroniki w ARP (RELACJA)

20 kwietnia 2017, 07:30 Innowacje
Astronika
Zespół Astroniki. Fot. Astronika

„W 2012 w Polsce było niewiele ponad 50 firm z branży kosmicznej, dziś jest ich ponad 300” – mówiła Jadwiga Emilewicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju o polskim sektorze kosmicznym. Już ponad 100 firm z sukcesem działa na rynkach międzynarodowych pozyskując finansowanie z wielu źródeł.

Jednym z największych sukcesów jest wysyłanie wysokospecjalistycznych podzespołów do badań w kosmosie. Minister Emilewicz podkreślała, że polskie firmy są cenione zarówno w softwarowych jak i hardwarowych rozwiązaniach. Nisze, które wypełniają polskie firmy w sektorze kosmicznym cieszą i dają nadzieję na więcej, podsumowywała wystąpienie Emilewicz. Astronika należy do firm o ogromnym potencjale rozwoju wynika to z wieloletniego doświadczenia jej założycieli jak i zdolności i pracowitości młodych kadr inżynierskich. – Zaangażowanie Agencji Rozwoju Przemysłu w sektor kosmiczny jest wynikiem analiz i szukania nowych ścieżek rozwoju – mówił wiceprezes ARP Michał Szaniawski. Wsparcie stabilnych instytucji, spółek skarbu państwa jest w tym sektorze potrzebne ponieważ jest to branża stosunkowo młoda. Szaniawski mówił także o tym, że tym czego potrzebuje branża kosmiczna jest: rozwój kadr, kapitał oraz promocja. Dzisiejsza konferencja to element promocji branży.

Astronika zaprojektowała i wykonała element, penetrator samowbijający, który posłuży do badań w kosmosie. Zastosowane technologie i metale pozwalają mu działać nawet bez silnej grawitacji. – Jest to zasługa wolframowej przeciwmasy – mówił dr Jerzy Grygorczuk, główny inżynier Astroniki. „Kilkumilimetrowe łożysko, którego nawet nie widać przesądziło o wyborze tego rozwiązania jako mającego wysoką jakość i wartość” mówił Grygorczuk. Jak dodawał prezes zarządu Astronika Bartosz Kędziora – spółka została założona w 2013 roku przez inżynierów mechaników. Było to następstwo przystąpienia Polski do Międzynarodowej Agencji Kosmicznej. Kędziora podkreślał, że „ Astronika jest w 100% polską, niezależną firmą”. Głównym obszarem działania firmy jest dostarczanie specjalistycznych mechanizmów kosmicznych. Firma zapewnia rozwiązania od projektu do wdrożenia. W tej chwili ma na swoim koncie ponad 30 projektów, ściśle współpracuje z Niemiecką Agencją Kosmiczną.