Aktualności

Kosmiczne widowisko nad Polską. Księżyc, Jowisz i kapsuła Crew Dragon spotkają się na nocnym niebie

Rakieta Falcon 9 startuje z misją Fram 2 z Przylądka Canaveral na Florydzie

Rakieta Falcon 9 startuje z misją Fram 2 z Przylądka Canaveral na Florydzie / Fot: Gregg Newton / AFP

Dzisiaj, 2 kwietnia 2025 roku, na nocnym niebie nad Polską będziemy mogli obserwować połączenie natury i technologii. Po godzinie 21 zobaczymy jednocześnie koniunkcję Księżyca z Jowiszem oraz przelot załogowej kapsuły Crew Dragon „Resilience”. 

Już po godzinie 20 warto spojrzeć w kierunku zachodniego horyzontu. Tam dostrzeżemy cienki sierp Księżyca.

Jak czytamy na facebookowym profilu „Z głową w gwiazdach” może on dodatkowo być ozdobiony światłem popielatym – subtelnym blaskiem widocznym na jego ciemnej stronie. Tuż obok zobaczymy Jowisza, największą planetę Układu Słonecznego. Oba obiekty znajdą się bardzo blisko siebie – w odległości zaledwie 4,5 stopnia, czyli na szerokość trzech palców wyciągniętej dłoni.

Załogowa kapsuła nad Polską

Koniunkcja Księżyca z Jowiszem to dopiero początek dzisiejszego spektaklu. O 21:34 na północnym horyzoncie pojawi się jasny punkcik – to kapsuła Crew Dragon „Resilience” z czteroosobową załogą misji Fram2. Misją wyniosła rakieta Falcon firmy SpaceX.

To historyczna misja, ponieważ po raz pierwszy załogowy statek kosmiczny leci po orbicie polarnej, czyli nad biegunami Ziemi.

O godzinie 21:38:30 kapsuła znajdzie się dokładnie obok Księżyca i Jowisza nad zachodnim horyzontem. Cały przelot potrwa zaledwie kilka minut – o 21:40:30 Crew Dragon zniknie w cieniu Ziemi, kończąc swój pokaz.

Kim są członkowie misji Fram2?

Crew Dragon „Resilience” w ramach misji Fram2 przewozi czteroosobową załogę, w skład której wchodzą: Chun Wang – przedsiębiorca z branży kryptowalut i dowódca misji, Jannick Mikkelsen – filmowiec i polarnik, Rabey Rogg – niemiecki specjalista od robotyki i Eric Philips – australijski odkrywca i eksplorator biegunów.

Misja ma na celu badanie wpływu mikrograwitacji na organizm człowieka, a także przeprowadzenie obserwacji regionów polarnych. Co ciekawe, żaden z uczestników misji nie był wcześniej w kosmosie.


Powiązane artykuły

RSV pod mikroskopem – co to za wirus i jak się przed nim chronić 

RSV – pod tym skrótem kryje się wirus, który niemal na pewno nas zakazi. Jak działa, jakie niesie ryzyko i...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X