AktualnościEnergetykaGaz.

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Robert Gahda, wiceprezes NFOŚiGW. Źródło: NFOŚiGW

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które dokonały inwestycji przed zawieszeniem programu. Fundusz przeznaczy na ten cel 70 milionów złotych.

Program Czyste Powietrze był zawieszony od 28 listopada ubiegłego roku do marca bieżącego. Jedną ze zmian nowej odsłony było wyeliminowanie dotacji na zakup kotłów gazowych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że osoby, które zakupiły je przed przerwą, będą mogły zabiegać o częściowy zwrot kosztów.

Właściciele domów od 15 lipca będą mogli wnioskować o rozliczenie kotłów gazowych, w które zainwestowali przed listopadową przerwą w programie “Czyste Powietrze” – powiedział Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW.

FEnIKS na ratunek kotłom

Od połowy bieżącego miesiąca właściciele i współwłaściciele budynków oraz lokali mieszkalnych, którzy zainwestowali w kotły gazowe między 28 maja a 21 grudnia 2024 roku i nie zdążyli złożyć wniosku o dotację, będą mogli o nie zabiegać. Budżet na zwrot kosztów wyniesie 70 milionów złotych, a nabór ma charakter jednorazowy, nie będzie powtarzany. NFOŚiGW szacuje, że około trzy tysiące gospodarstw domowych skorzysta ze zmiany. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEniKS).

Nie mogliśmy skorzystać z KPO, ponieważ w jego ramach wykorzystaliśmy już limit jeśli chodzi o instalacje gazowe. Mogliśmy tylko i wyłącznie podeprzeć się FEnIKS-em. Pieniędzy szukaliśmy w innych ministerstwach i departamentach, aby wypełnić nasze wcześniejsze zobowiązania wobec uczestników programu – wyjaśnił Gajda.

Osoby zabiegające o dofinansowanie będą musiały spełnić warunki poprzedniej edycji programu.

Nowe Czyste Powietrze zaliczyło kiepski start

8 lipca Polski Alarm Smogowy zwrócił uwagę na małą liczbę wniosków do nowej odsłony programu. W przeciągu pierwszych trzech miesięcy obowiązywania aktualnych przepisów złożono siedem razy mniej wniosków niż w analogicznym okresie 2024 roku (11 160 wniosków w stosunku do ubiegłorocznych 78 326 aplikacji).

– Program jest w głębokim kryzysie, a sposób, w jaki jest zarządzany jest nie do obrony. Mamy problem nie tylko ze spadkiem zainteresowania Czystym Powietrzem, ale również z zaległymi płatnościami dla firm i obywateli, którzy płacą cenę za błędy w zarządzaniu Programem Czyste Powietrze. Podważono również zaufanie społeczne do tego niezmiernie ważnego programu. Obawiam się, że bez zasadniczej zmiany podejścia do problemów, z jakimi boryka się Czyste Powietrze, rok 2025 będziemy wspominać jako ten, w którym Program w zasadzie został zatrzymany – komentował we wtorek Andrzej Guła, lider PAS.

Zdaniem organizacji program należy uprościć, usunąć zbędną biurokrację i przyśpieszyć obsługę wnioskujących. PAS krytykował zawieszenie programu od początku.

Zawieszenie Programu Czyste Powietrze na jedną trzecią roku to około sto tysięcy niezłożonych wniosków o wymianę starego kotła. Takie działania oddalają nas od czystego powietrza. Bardzo wiele zależy od tego jak NFOŚiGW podejdzie do naboru wniosków po odwieszeniu programu na początku kwietnia. Mamy duże zaległości, więc sposób w jaki prowadzony będzie nabór będzie weryfikacją i sprawdzianem obietnic Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – mówił w lutym Piotr Siergiej, rzecznik PAS.

Biznes Alert / PAP / PAS / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Godło Polski przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu, Rosja. Ilustracja na zdjęciu. fot. PAP/EPA/ANATOLIJ MALTSEV

Rosja zamknie polski konsulat w Królewcu

Od 29 sierpnia Rosja wycofuje zgodę na funkcjonowanie polskiego konsulatu generalnego w Królewcu. Moskwa tłumaczy ten krok odwetem za zamknięcie...
Zdjęcie ilustracyjne, Foto: clientearth

Polacy chcą większych wydatków na ochronę przed zmianami klimatu

70 procent Polek i Polaków oczekuje od rządu większych nakładów na bezpieczeństwo klimatyczne – wynika z raportu przygotowanego przez zespół...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...

Udostępnij:

Facebook X X X