DrogiInfrastrukturaWszystko

Kowal: Bajki o moście na Krym

Jest wstępna decyzja dotycząca sposobu połączenia Krymu i Rosji oddzielonych od siebie Cieśniną Kerczeńską. Według szefa Kolei Rosyjskich, niedawną rosyjską zdobycz terytorialną z resztą kraju połączy jednak most, a nie tunel. Premier Rosji zaznacza z kolei, że bardzo szybko muszą ruszyć prace projektowe – tak, aby jeszcze w przyszłym roku rozpocząć budowę – napisał Rynek Kolejowy.

Sprawa budowy takiego połączenia Krymu z Rosją była od dawna dyskutowana – jeszcze w czasach ZSRR – przekonuje w wypowiedzi dla naszego portalu Paweł Kowal, b. poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jego zdaniem podstawową przeszkodą są wyjątkowo trudne warunki atmosferyczne w okolicy Cieśniny Kerczeńskiej. Prawdopodobnie możliwe jest powstanie tunelu lub mostu pod skomplikowanymi i drogimi w realizacji warunkami technicznymi, problemem są więc koszty takiej inwestycji.

– Tymczasem sytuacja na Krymie po „pustym”, w porównaniu z innymi latami, sezonie letnim sytuacja jest trudna. Mogą pojawiać się coraz wyraźniejsze elementy niezadowolenia – uważa Paweł Kowal. – Z drugiej strony umacnia się niepewność co do polityki Ukrainy wobec okupowanego Krymu.

W opinii b. eurodeputowanego w optyce Kremla kluczowy jest propedeutyczny aspekt polityki na Krymie, skąd ma iść przykład „warto być w Rosji”.

– Manifestowanie niezadowolenia z bycia „w Rosji” przez mieszkańców Krymu byłoby ciosem w całą rosyjską konstrukcję propagandową w regionie. W tej sytuacji władzom na Kremlu nie pozostaje nic innego, jak obiecywać i żywić ludzi na Krymie złudzeniami – stwierdza na zakończenie Paweł Kowal.


Powiązane artykuły

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

Udostępnij:

Facebook X X X