Kowalczyk: Są duże szansę na kontynuację przez KGHM prac w Sierra Gorda

17 listopada 2016, 16:15 Alert

– Pierwszy etap inwestycji KGHM Polska Miedź w Sierra Gorda ma duże szanse być kontynuowany, a decyzje dotyczące II etapu zależeć będą od badań geologicznych.Wpływy z podatku miedziowego przewidziane są także w budżecie na przyszły rok, a dyskusje na temat jego dalszego istnienia są nadal prowadzone -poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. 

“Bardzo wyraźny krok jest do zrobienia z końcem roku. Chodzi o zapewnienie dodatkowych gwarancji kredytowych dla Sierra Gorda” – powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.Zdaniem ministra, I etap projektu Sierra Gorda ma dużą szansę być kontynuowany.

“Prezes [KGHM Radosław] Domagalski pojechał do Chile osobiście. Rozmawiałem z nim telefonicznie i powiedział, że jest nadzieja. Więcej powie, jak wróci” – wyjaśnił.Decyzje co do II etapu projektu będą natomiast podejmowane po zweryfikowaniu złóż. Nie jest jeszcze znana perspektywa czasowa tych decyzji.

“Badania geologiczne były zrobione, tylko chcemy zweryfikować ich wiarygodność” – powiedział Kowalczyk.Zapytany o to, które ministerstwo przejmie nadzór nad KGHM po likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP), Kowalczyk powiedział, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.”Ze swojej natury wydaje mi się, że powinno być górnictwo razem z energetyką” – dodał.

Domagalski-Łabędzki zapowiedział w ub tygodniu, że KGHM chce do końca roku zakończyć przegląd inwestycji zagranicznych i przedstawić jego efekty razem z wynikami za 2016 r. Poinformował też, że w tym tygodniu planuje odwiedzić aktywa w Chile i Kanadzie, a następnie w Japonii porozmawiać z partnerem projektu Sierra Gorda (Sumitomo).Polska spółka posiada 55% udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45% należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Prezes mówił też ostatnio, że KGHM nie bierze pod uwagę sprzedaży projektu Sierra Gorda jako “pierwszego scenariusza”.KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

“Nie ma decyzji dot. istnienia podatku miedziowego po 2017 roku”

“Podatek miedziowy w tym roku jest, na przyszły rok też jest zapisany w budżecie” – powiedział Kowalczyk dziennikarzom w kuluarach Kongresu 590 w Rzeszowie.Dodał, że nie ma jeszcze decyzji co do istnienia podatku w dalszej perspektywie. “Dyskusje na ten temat trwają” – powiedział.

Według zapowiedzi z pierwszych miesięcy po powołaniu rządu, podatek od wydobycia niektórych kopalin (tzw. podatek miedziowy) miał zostać docelowo zniesiony, wcześniej jednak rząd miał przeprowadzić jego modyfikację.

ISBNews