DrogiInfrastrukturaKolejeWszystko

Kraczkowski: Inwestycje w Warszawie to także problem polityczny

– Z jednej strony pani prezydent uratowała się przed odwołaniem. Ale jednak ponad 70 proc. warszawiaków nie wzięło udziału w referendum. Spośród tych, którzy wzięli – ponad 97 proc. głosowało za odwołaniem obecnej prezydent Warszawy – mówi nam warszawski poseł PiS, Max Kraczkowski.

Poseł zadaje pytania: z punktu widzenia biznesu, inwestorów, ale i mieszkańców, który korzystają z tych inwestycji, wielką niewiadomą jest: kto będzie kolejnym prezydentem Warszawy? I czy Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecyduje się na kandydowanie, po tym, co ją spotkało? A jeśli się zdecyduje, czy może liczyć na to, że stosunek głosów za i przeciw jej kandydaturze będzie lepszy niż tym razem?

– Byłem szefem komisji rewizyjnej w Radzie Miasta w czasie, gdy prezydentem Warszawy był śp. Lech Kaczyński. Stąd dobrze wiem, że politykę miasta generalnie wyznacza koalicja rządząca w Radzie Miasta, głosami radnych. Prezydent w dużej mierze w swoich poczynaniach zobligowany jest skrojonym przez radnych budżetem, także tym, jakie zobowiązania zaciągnęli jego poprzednicy – przypomina Kraczkowski.

Poseł podkreśla, że największe inwestycje miejskie są z reguły wieloletnie, z finansowaniem wewnętrznym i unijnym. I schemat realizacji takich przedsięwzięć jest z góry stosunkowo łatwy do przewidzenia.

– To stąd w dużej mierze wynika to czy kontynuowana jest budowa obwodnicy, zjazdu z niej czy budowa metra. Natomiast trzeba uwzględniać też kwestie koncepcyjne czy wręcz polityczne; udzielać odpowiedzi na pytania: która z części miasta powinna najbardziej korzystać z nowych inwestycji infrastrukturalnych, która w mniejszym stopniu? Czy priorytetem będzie poszerzanie arterii na Woli, a może przebudowa węzłów komunikacyjnych na Ursynowie? –  pyta dalej poseł. – W jego opinii są to więc problemy natury ekonomicznej, ale i politycznej, bo to się wiąże z programami poszczególnych kandydatów na urząd prezydenta stolicy.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X