(Wojciech Jakóbik)
Rosyjski gigant gazowy Gazprom otworzył nowy departament odpowiedzialny za badania technologiczne i tworzenie własnych rozwiązań, w tym substytutów dla technologii z zagranicy od których odcięły Rosjan sankcje zachodnie z tytułu ich agresji na Ukrainie.
Do zarządu firmy wszedł także minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, który będzie pilnował realizacji strategii Kremla wyznaczonej dla firmy, która ponosi wysokie koszty polityki rosyjskiej na Ukrainie.
28 stycznia spółka-córka Gazpromu – Gazprom Nieft, uzyskał pierwszy przepływ ropy łupkowej na złożu Bażenow, które może w przyszłości stać się łupkowym zagłębiem. Wykonał w tym celu dwa odwierty i planuje przeprowadzić dwa następne. W złożu może znajdować się od 100 do 170 mld ton ropy naftowej.
Gazprom zamierza także uniezależnić się od europejskich klientów. Ogłosił, ze w ramach Wschodniego Programu Gazowego w 2015 roku wyda 57,4 mld rubli a w 2016 279,5 mld rubli w celu realizacji gazociągu Siła Syberii. Wicedyrektor Aleksander Miedwiediew przekonuje, że projekt jest realizowany zgodnie z planem a niebawem odbędzie się uroczystość rozpoczęcia budowy rury na terytorium Chin. Zapewnił, że za cztery lata rurą popłynie pierwszy surowiec.