Kreml zbroi Arktykę

20 sierpnia 2015, 07:00 Alert

(Barents Observer/Business Insider/Ria Novosti/Patrycja Rapacka)

Wojskowe Biuro Studiów Zagranicznych USA (FMSO) opublikowało sierpniowy raport, według którego Federacja Rosyjska od dłuższego czasu pracuje nad zaawansowanym systemem obrony powietrznej dla obszaru arktycznego z dostosowaniem do warunków panujących na tym obszarze. Kluczową strefą będzie przestrzeń niedaleko granic USA i Norwegii.Według doniesień FMSO, Rosja chce rozmieścić małe i średnie bataliony, w wyposażenie których będzie wchodził m.in. rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1 SA-22 Greyhound. Rosyjskie oddziały będą zlokalizowane w Murmańsku przy granicy norweskiej oraz w innych niewiadomych miejscach, które będą wyznaczały kierunek w stronę Japonii oraz USA.

Federacja Rosyjska zaczęłą intensywnie zbroić Arktykę. Rosyjscy przedstawiciele regularnie informują, że Moskwa modernizuję Flotę, w tym okręty z przeznaczeniem dla rejonu arktycznego. Rosyjski dowódca marynarki wojennej Wiktor Czirkow poinformował 22 czerwca 2-15 roku, że jego kraj rozpocznie niebawem budowę serii nowych statków dla Floty Czarnomorskiej oraz dwa takie same okręty dla floty stacjonującej w rejonie Arktyki.

Rosja ma jednak spore problemy z modernizacją ze względu na nałożone sankcje, które blokują umowy z dostawcami części do statków. Nie wolno też zapomnieć o licznych manewrach na wodach arktycznych. Rosja jeszcze w tym roku planuje rozpoczęcie zaawansowanych manewrów z użyciem trzech strategicznych podwodnych okrętów atomowych: Jurij Dołgorukij, Aleksander Newski oraz Władimir Monomach.

Źródło: Business Insider

Źródło: Business Insider

Raport FMSO donosi także, że system Pancyr 1 jest fundamentem rosyjskiej obrony powietrznej. System według specjalistów jest bardzo nowoczesny i dostosowany do różnych warunków. Może funkcjonować temperaturze nawet do -5o stopni Celsjusza. Jest więc idealny do obrony obszarów arktycznych.

Co ciekawe, rosyjska agencja Ria Novosti podkreślała, że Pancyr ma też za zadanie „chronić aktywa przed zagrożeniami na ziemi i wodzie”. System Pancyr może być więc wykorzystany do m.in. obrony infrastruktury energetycznej na Arktyce, którą Rosja intensywnie rozwija.

Businner Insider zauważa, że system Pancyr był rozmieszczony już wcześniej na obszarach arktycznych. Okazało się, ze system zawodził ze względu na niedostosowanie do niskich temperatur. Problematyczne dla Federacji Rosyjskiej jest podwozie dla armat. Według raportu FMSO Rosja obecnie rozwija i ulepsza przede wszystkim ten element.

Więcej informacji:

Rosja rozpocznie manewry z użyciem 3 atomowych okrętów na wodach Arktyki

Opublikowano nową wersję doktryny morskiej Rosji

Kijów liczy na broń z USA. Rosja zamierza zbroić Flotę Czarnomorską