Poseł Platformy Obywatelskiej Wojciech Król został w czwartek przewodniczącym Rady Mediów Narodowych. Król jest najmłodszym stażem członkiem tej instytucji. Tym samym – jak akcentowali politycy opozycji – powoli kończy się proces domykania tzw. układu środków masowego przekazu, po tym jak rok temu rząd Donalda Tuska bezprawnie przejął media publiczne.
Wojciech Król członkiem RMN został 5 grudnia, tydzień później wybrano go jej szefem. Polityk i poseł PO zastąpił na stanowisku przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego, którego dwa miesiące temu odwołał Sejm.
RMN = PO + lewica
Król został szefem rady głosami przedstawicieli lewicy. PiS – Joanna Lichocka i Piotr Babinetz jest teraz w RMN w opozycji wobec Króla i Roberta Kwiatkowskiego oraz Marka Rutki (obaj popierani przez Lewicę i powołani przez prezydenta RP Andrzeja Dudę).
Wojciech Król studiował w katowickiej szkole filmowej produkcję. Skończył wydział operatorski na łódzkiej filmówce.
Pracował m.in. w katowickim oddziale TVP. W oficjalnej biografii posla są też epizody: dziennikarski w TVP, instruktora teatralnego w domu kultury, radiowca, rzecznika prasowego prezydenta Mysłowic. Od 2015 roku Król jest posłem PO.
Odwrócenie RMN
Nowy szef Rady Mediów Narodowej zapowiada… jej likwidację, ale wcześniej RMN ma uchylić niektóre decyzje poprzedniego składu tej instytucji. Najprawdopodobniej chodzi o oficjalne powołanie nielegalnie od roku sprawujących swoje funkcje szefów TVP, PR i PAP, co zdaniem parlamentarzystów prawicy nie oznacza wcale tego, że teraz szefowie mediów publicznych będą działać zgodnie z prawem.
Zanim sprzed nazwisk prezesów i dyrektorów TVP, PR i PAP zniknie skrót „pełniący obowiązki” musi być uchylona decyzja o likwidacji tych mediów, którą większość polityków określali mianem fikcji.
Pat prawny?
Zdaniem parlamentarzystów PiS powołanie Króla i tym samym uznanie RMN przez koalicję 13 grudnia jest tak zwanym domknięciem nielegalnego układu medialnego po bezprawnym przejęciu przez rząd rok temu mediów publicznych. Bezprawnym, bo rok temu pominięto Radę Mediów Narodowych, która zgodnie z prawem powołuje i odwołuje członków rad nadzorczych i zarządów medialnych spółek Skarbu Państwa, czyli TVP, PR i PAP.
hub/ Do Rzeczy/ Interia/ BA – ME/ Sejm.gov