EnergetykaInnowacje

Kroplewski: Drony, czyli konkrety z programu innowacji PGNiG

Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski. Fot. BiznesAlert.pl

Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski. Fot. BiznesAlert.pl

Wiceprezes PGNiG przedstawił potencjał wykorzystania bezzałogowych systemów latających w grupie kapitałowej. Spółka zorganizowała dyskusję na ten temat.

– Zgłosiło się do nas ponad 90 startupów. To nie tylko ci, którzy zgłaszają się w ramach projektu InnVento, ale także uczestnicy wcześniejszej współpracy – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG podczas konferencji poświęconej bezzałogowym systemom latającym w grupie kapitałowej.

– BZB UAS to jeden ze startupów, który zachwycił nas swoimi rozwiązaniami – ocenił wiceprezes. Wymienił w tym kontekście 180 tysięcy kilometrów sieci gazowej w Polskiej Spółce Gazownictwa, infrastrukturę ciepłowniczą w PGNiG Termice. – Myślimy o 7 mln klientów w naszym portfelu. Rynek się liberalizuje, czujemy na plecach oddech konkurencji. Każde działanie ma zwiększać EBITDA i satysfakcję klientów – zapewnił.

Pomoc przy poszukiwaniach

Zdaniem Kroplewskiego drony mogą zostać wykorzystane w różnorodnej działalności. W sektorze wydobycia węglowodorów są używane do poszukiwań poprzez mapy orto i fotograficzne.

W rozmowie z dziennikarzem BiznesAlert.pl wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski powiedział, że w tej chwili działalność innowacyjna PGNiG zaczyna się materializować. – Był okres inkubacji, w ramach którego odbyła się trzecia edycja warsztatu innowacyjnych pomysłów, akceleracji MIT w ramach programu ScaleUp Start in Poland, a dodatkowo lada chwila program INGA – innowacyjne gazownictwo – powiedział.

– Niedługo konkrety: po pilotażach wdrożenia, za chwilę komercjalizacja, która przełoży się na budowanie portfela grupy kapitałowej PGNiG S.A. na korzyść naszego przedsiębiorstwa i start-upów, które z nami współpracują. Pokazuje to, że jesteśmy solidnym partnerem biznesowym. Zyskają też klienci, którym to wszystko ma służyć – powiedział nam wiceprezes PGNiG.

[AKTUALIZACJA – 5 marca 2018 godz. 12.00 – dodatkowa wypowiedź prezesa Kroplewskiego]


Powiązane artykuły

Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Rz: Zbyt dużo OZE w systemie. Mogą ucierpieć firmy

Według Rzeczpospolitej w przeciągu pięć lat w Polsce będzie zbyt dużo OZE, przez co planowane inwestycje będą nieopłacalne a część...

Udostępnij:

Facebook X X X