Kroplewski: Drony, czyli konkrety z programu innowacji PGNiG

5 marca 2018, 11:21 Energetyka
Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski. Fot. BiznesAlert.pl
Wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski. Fot. BiznesAlert.pl

Wiceprezes PGNiG przedstawił potencjał wykorzystania bezzałogowych systemów latających w grupie kapitałowej. Spółka zorganizowała dyskusję na ten temat.

– Zgłosiło się do nas ponad 90 startupów. To nie tylko ci, którzy zgłaszają się w ramach projektu InnVento, ale także uczestnicy wcześniejszej współpracy – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes PGNiG podczas konferencji poświęconej bezzałogowym systemom latającym w grupie kapitałowej.

– BZB UAS to jeden ze startupów, który zachwycił nas swoimi rozwiązaniami – ocenił wiceprezes. Wymienił w tym kontekście 180 tysięcy kilometrów sieci gazowej w Polskiej Spółce Gazownictwa, infrastrukturę ciepłowniczą w PGNiG Termice. – Myślimy o 7 mln klientów w naszym portfelu. Rynek się liberalizuje, czujemy na plecach oddech konkurencji. Każde działanie ma zwiększać EBITDA i satysfakcję klientów – zapewnił.

Pomoc przy poszukiwaniach

Zdaniem Kroplewskiego drony mogą zostać wykorzystane w różnorodnej działalności. W sektorze wydobycia węglowodorów są używane do poszukiwań poprzez mapy orto i fotograficzne.

W rozmowie z dziennikarzem BiznesAlert.pl wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski powiedział, że w tej chwili działalność innowacyjna PGNiG zaczyna się materializować. – Był okres inkubacji, w ramach którego odbyła się trzecia edycja warsztatu innowacyjnych pomysłów, akceleracji MIT w ramach programu ScaleUp Start in Poland, a dodatkowo lada chwila program INGA – innowacyjne gazownictwo – powiedział.

– Niedługo konkrety: po pilotażach wdrożenia, za chwilę komercjalizacja, która przełoży się na budowanie portfela grupy kapitałowej PGNiG S.A. na korzyść naszego przedsiębiorstwa i start-upów, które z nami współpracują. Pokazuje to, że jesteśmy solidnym partnerem biznesowym. Zyskają też klienci, którym to wszystko ma służyć – powiedział nam wiceprezes PGNiG.

[AKTUALIZACJA – 5 marca 2018 godz. 12.00 – dodatkowa wypowiedź prezesa Kroplewskiego]