Gaz.Innowacje

Kroplewski: Start upy i spółki mogą stworzyć synergię (ROZMOWA)

Łukasz Kroplewski / fot. PGNiG

InnVento to projekt, który powstał z inicjatywy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA (PGNiG SA). Celem jest wspieranie rozwoju startupów z branży energetycznej oraz wspólne poszukiwanie nowych technologicznych rozwiązań. InnVento jest pierwszą tego typu inicjatywą w sektorze naftowym w Polsce. Na ten temat rozmawialiśmy z Łukaszem Kroplewskim, wiceprezesem PGNiG ds. innowacji.

BiznesAlert.pl: Po co PGNiG to przedsięwzięcie?

Łukasz Kroplewski: To przedsięwzięcie jest przygotowane dla całej spółki, podobnie jak Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów, które prowadzimy razem z Agencją Rozwoju Przemysłu, które otwierają nas na małe i średnie przedsiębiorstwa. Różnica między akceleratorem MIT czy Warsztatami Innowacyjnych Pomysłów jest taka, że inkubator to jest projekt ciągły. 600 milionów złotych na stole. Nie chodzi o bezmyślne wydawanie, chodzi o inwestowanie. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka. Nie wszystkie pomysły się powiodą, ale część z nich na pewno tak. Kastomizacja, Big Data, Internet rzeczy, efektywność energetyczna, optymalizacja procesów  (to ostatnie jeśli chodzi o centralę PGNiG jest bardzo ważne). Mnóstwo wyzwań i tematów.

A jak ma to wyglądać w praktyce? 

Wchodząc na stronę InnVento.pl można dostrzec, że widzimy wyzwania i potencjał. Wystarczy wypełnić prosty, krótki formularz żeby zgłosić się do nas. My szybko analizujemy i zaczynamy współpracę. Prowadzimy krok po kroku. Mamy znakomitych specjalistów, odpowiednie departamenty, jesteśmy w stanie poprowadzić projekty od początku do samego końca. Formuła „open innovation” się sprawdza. Bez znakomitych pomysłów, z których możemy skorzystać nie jesteśmy w stanie wyprzedzać konkurencji. Nie bylibyśmy w stanie utrzymać pozycji lidera rynku. Jest o co walczyć. 100 milionów na inwestycje, na innowacje rokrocznie jest warte uwagi.

Jak wygląda współpraca między spółkami skarbu?

Przy akceleratorze MIT działamy wspólnie z KGHM, PKO BP, do tego dołączył Adamed. PGNiG ma w tym projekcie wyłączność na „ścieżkę energetyczną”, ale wyobrażam sobie działania, w których bierzemy udział z innymi spółkami energetycznymi. Wierzę, że możliwa jest synergia. Zresztą proszę zobaczyć doszło do niesamowitej zmiany myślenia w spółkach. Przeszliśmy drogę od menedżerów do wizjonerów. Wizjoner myśli daleko, patrzy szeroko – ten zwrot w sposobie myślenia, podejściu do innowacji, do pomysłów, bo przecież start up to na początku pomysł – nic więcej przynosi efekty. Proszę spojrzeć, że jest synergia między biznesem, nauką i stroną rządową. Nie oszukujmy się, wizja właściciela, a PGNiG jest przecież spółką skarbu państwa w 70% ma ogromne znacznie. Bez rządowego wsparcia nie dalibyśmy rady działać na nowych polach. Współpracujemy już z NCBiR, mamy przedsięwzięcie metanowe w Gilowicach, cały projekt ma opiewać na miliard złotych. Mamy współpracę z PFR, NFOŚiGW. Widać mnogość podmiotów zaangażowanych w zmiany, które zachodzą w branży.

Start upy to materia elastyczna, plastyczna, młoda duchem. Jak udaje się w struktury ugruntowane działające na zupełnie innych zasadach z tą plastyczną strukturą łączyć?

Najważniejszy jest potencjał. Nie sprawdza się tu myślenie, że są starsi i młodsi. Podam przykład z kongresu Impact w Krakowie. Tam start upy to i licealiści i doświadczeni dojrzali ludzie. Doświadczenie i to, że ktoś już funkcjonuje na rynku, sparzył się kilka razy, nabrał pokory, oczywiście wpływa na to jak się z takim podmiotem współpracuje. Start upy, w których zespoły są zróżnicowane pod względem wieku i doświadczenia są najciekawsze.

Wspominał Pan Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów. Na jakim etapie realizacji są uhonorowane w zeszłym roku projekty?  

Z zeszłorocznych Warsztatów Innowacyjnych Pomysłów z tego co wiem, będziemy wdrażać trzy projekty. Radzimy sobie z problemami, które się pojawiły. Są to problemy wynikające z prawa o zamówieniach publicznych. Jednak zaangażowane w całą inicjatywę departamenty PGNiG rozmawiają o tym jak uprościć legislację na tyle by innowacjom nie wiązać rąk.

Czy administracja nadąży za zmianami, które być może będą udziałem podmiotów związanych z InnVento? 

Ja myślę, że tak. To się już dzieje, najważniejsze, że jest do tego wola po stronie administracji.

Rozmawiała Agata Rzędowska

 


Powiązane artykuły

AI zabierze ludziom pracę? Nie tak szybko, bo zaczęła głupieć

Sztuczna inteligencja (AI) często jest postrzegana, jako technologia, która ma zastąpić ludzi w ich działalności gospodarczej i twórczej. Krytykę tego...

Drony zdominują pola bitew. Polko: będzie je wspierać AI

Rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała istotną rolę pojazdów bezzałogowych na współczesnym polu bitwy. Drony przeprowadzają zwiad, są „oczami” artylerii, służą...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X