Krupa: Energetyka i ciepłownictwo będą iść w gaz szybciej, jeśli wystarczy paliwa i pieniędzy

30 sierpnia 2021, 17:30 Energetyka

Zmiana prawa ułatwi przyłączanie energetyki i ciepłownictwa do sieci dystrybucyjnej gazu pod warunkiem, że wystarczy im paliwa oraz pieniędzy na inwestycji. Ireneusz Krupa z Polskiej Spółki Gazownictwa szacuje te koszty na 4-5 mld złotych na same przyłączenia.

Ireneusz Krupa na GAZTERM 2021. Fot. Wojciech Jakóbik
Ireneusz Krupa na GAZTERM 2021. Fot. Wojciech Jakóbik

Członek zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Ireneusz Krupa wystąpił podczas konferencji GAZTERM 2021. – Kilka tygodni temu nastąpiła zmiana w ustawie terminalowej. PSG ma możliwość realizowania inwestycji w celu realizacji inwestycji na potrzeby energetyki i ciepłownictwa. To istotna zmiana jakościowa zmieniająca sytuację na rynku i możliwości realizacji przyłączeń – zdradził.

– Dzisiaj ciepłownictwo to w ponad 70 procentach węgiel i ponad 20-kilka gigawatów. Nie ma wielu alternatyw wobec gazu – ocenił Krupa. – Widzimy coraz większe zainteresowanie sektora ciepłownictwa, którego przedstawiciele pytają o możliwość podłączenia i składają wnioski – powiedział Ireneusz Krupa.

– Pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy wystarczy do tego gazu – zastrzegł. – Według naszych analiz będziemy potrzebowali rozbudować ponad 250 punktów w sieci dystrybucyjnej. Koszty idą w miliardy tylko na to – dodał. Oszacował, że sięgną one 4-5 mld złotych rocznie. Kolejne miliardy mają kosztować nowe kotły gazowe oraz podłączenie gazowych źródeł ciepła.

– Liczyłbym na współpracę z inwestorami, którzy pomogliby finansować takie inwestycji. Poszukujemy takich relacji, sprawdzamy regulacje. Chcemy się trochę podzielić tymi kosztami – podsumował Krupa.

Opracował Wojciech Jakóbik