– Cyberbezpieczeństwo staje się jednym z głównych wyzwań naszych czasów. To już nie futurologia, to rzeczywistość o wymiarze strategicznym – podkreślał w liście skierowanym do uczestników CYBERSEC 2016 Prezydent Andrzej Duda. W Krakowie rozpoczęła się II edycja Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC, najważniejszego wydarzenia poświęconego problemom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni w Europie.
Jak podkreślał Prezydent Andrzej Duda cyberbezpieczeństwo stało się domeną funkcjonowania każdego dobrze rozwiniętego państwa – Czwarta rewolucja przemysłowa, związana z rozwojem Internetu, automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych – zmienia w zasadniczy sposób funkcjonowanie państw, społeczeństw i globalnej gospodarki oraz przekształca model życia współczesnego człowieka. Podstawowym zadaniem instytucji państwowych staje się więc zagwarantowanie bezpieczeństwa obywateli korzystających z cyberprzestrzeni, skuteczna ochrona przed zagrożeniami godzącymi w tożsamość godność, prywatność i mienie osób – napisał w swoim liście Prezydent. Te słowa wpisują się również w działania podjęte przez polski rząd. Jak zapewniała uczestnicząca w forum Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, prace nad stworzeniem struktur cyberbezpieczeństwa naszego kraju trwają i są zaawansowane – W siedemdziesięciu kilku departamentach powstały zespoły reagowania na incydenty komputerowe i sieciowe. Trwają rozmowy i prace nad programem dotyczącym cyberbezpieczeństwa Polski. Budujemy klaster bezpieczeństwa, mamy nadzieje na jego realizację w 2017 r. – zapowiadała szefowa resortu cyfryzacji. Także polska prokuratura kwestie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni traktuje priorytetowo. Zwłaszcza, że jak przyznają jej przedstawiciele, liczba tego rodzaju przestępstw rośnie lawinowo – Mamy dużo większe możliwości działania niż mieliśmy w latach poprzednich. W ramach Prokuratury Krajowej tworzymy systemy cyberbezpieczeństwa, aby zapewnić ochronę państwu i instytucjom państwowym przed atakami cybernetycznymi – podkreślał Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski.
Uczestnicy forum CYBERSEC zgodnie podkreślają, że aby w sposób systemowy budować cyberbezpieczeństwo konieczna jest ścisła współpraca instytucji państwa takich jak rząd, czy prokuratura z sektorem prywatnym. Dlatego w tym roku organizatorzy zaprosili do udziału w konferencji start-upy działające w sferze bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, a podczas forum oficjalnie zapowiedziane zostało powołanie specjalnego CYBERSEC HUBu łączącego młode firmy z inwestorami i partnerami publicznymi – Bardzo ważne jest poszerzenie rynku cyberpolis, ze względu na duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Liczymy, że w Polsce rynek cyberpolis będzie rozwijał się tak efektywnie jak w Stanach Zjednoczonych. Będziemy przyglądać się startupom obecnym na CYBERSEC, w kwestii prezentowanych przez nie rozwiązań technologicznych – podkreślał Michał Krupiński, Prezes PZU SA. To właśnie jego firma jako jedna z pierwszych podjęła współprace w obszarze cyberbezpieczeństwa z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Szef resortu Jarosław Gowin nie ma wątpliwości, że tę tematykę należy traktować priorytetowo. – Dzisiejsze forum wpisuje się w model przebudowy polskiej gospodarki, a sfera cyberprzestrzeni to strefa wielkich szans. – Jestem przekonany, że CYBERSEC 2016 będzie sukcesem, ale także że jest to zapowiedź kolejnych edycji. – podkreślał minister Gowin w wystąpieniu inaugurującym forum.
Podobnie, jak w ubiegłym roku, panele dyskusyjne Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa toczą się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes. W programie konferencji pojawią się również sesje specjalne, dedykowane problemowi cyberprzestępczości.
Na liście prelegentów znajdują się m.in: Jamie Shea – Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa; Jarosław Gowin – Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Anna Streżyńska – Minister Cyfryzacji; Bogdan Świeczkowski – Prokurator Krajowy; Melissa Hathaway – były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha i Baracka Obamy, Starszy Doradca na Uniwersytecie Harvarda; Alastair Teare – CEO Deloitte w Europie Środkowej.
Partnerzy strategiczni CYBERSEC: Deloitte, IBM, Cisco, Microsoft, PKO Bank Polski, PGZ Polska Grupa Zbrojeniowa, PZU, T-Mobile. Partnerzy główni konferencji: PGNiG, Exatel, Tauron, Comarch, Thales, PKP Cargo. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Kościuszki.
Źródło: Instytut Kościuszki