EnergetykaGaz.Wszystko

Krutichin: Sytuacja Gazpromu nie jest optymistyczna

Obecna sytuacja Gazpromu nie przedstawia się tak optymistycznie, jak przedstawia to jego kierownictwo – pisze w „Dzienniku Gazecie Prawnej” analityk firmy konsultingowej RusEnergy Michaił Krutichin.

Ekspert wskazuje m.in. na sytuację, związaną z ukraińskimi magazynami gazowymi, które stoją w połowie puste.

– W lipcu tego roku znajdowało się w nich ok. 9 mld m sześc. gazu. Tymczasem dla zapewnienia stabilnych dostaw do Europy na wypadek silnych mrozów potrzebnych jest co najmniej 19 mld m sześc. Kijów nie ukrywa, że po prostu nie ma pieniędzy na kupno gazu do swoich magazynów. Nie ma też takiego obowiązku – przekonuje analityk.

Krutichin ocenia, że Gazpromowi na rękę jest spychanie winy na Ukrainę i dyskredytowanie tego państwa w oczach Europy, kiedy do chodzi do zakłóceń z przesyłem gazu na Zachód.

– Innym problemem są realne możliwości eksploatacyjne Rosjan. Na czas nieokreślony została odroczona perspektywa wydobycia gazu ze złóż sztokmanowskich – twierdzi Michaił Krutichin. – Tymczasem wydobycie w północnej części prowincji zachodniosyberyjskiej konsekwentnie spada.

Krutichin ocenia, że zapowiadana przez koncern eksploatacja złoża Bowanienkowskoje wiąże się z 10-15-letnim okresem budowy niezbędnej infrastruktury.

– Dodatkowym czynnikiem odpychającym Europejczyków od Gazpromu pozostaje też agresywna polityka infrastrukturalnego duszenia. Budowanie coraz to nowszych gazociągów zdaje się mieć podłoże polityczne – pisze ekspert. – W tej sytuacji Gazprom powinien dbać o europejskich klientów i elastycznie podchodzić do ich potrzeb.

Za mrzonkę Krutichin uznaje pogróżki Gazpromu o rzekomym podboju rynków azjatyckich. Wskazuje, że wciąż istnieje pat w rozmowach z Chinami o cenach surowca.

– Pekin nie zamierza przepłacać. Jednak inwestycje warte kilkadziesiąt miliardów dolarów muszą się zwrócić, co winduje cenę wydobywanego na Sachalinie gazu i obniża jego zdolność konkurencyjną w Azji – pisze analityk.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X