BezpieczeństwoLotniskaWszystko

Krystowski: PZL Świdnik inwestuje w Dolinę Lotniczą

Ratowniczy Sokół z PZL Świdnik

Podczas ostatniej XXII edycji toruńskiego Forum Gospodarczego – Welconomy Forum in Toruń. W jednej z debat, „Klastry – wyzwania współczesności”, uczestniczył m.in. prezes Krzysztof Krystowski.

– Ok. połowa z 200 istniejących klastrów w naszym kraju to inicjatywy zalążkowe. Ok. 70 – to grupa, która działa efektywnie. Z tego ok. 30 spełnia wymagania dotyczące tych największych – tzw. Krajowych Klastrów Kluczowych, które określiło ministerstwo gospodarki – informował w trakcie toruńskiej debaty Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik SA, prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie oraz prezes Śląskiego Klastra Lotniczego.

Jego zdaniem najbardziej znany w kraju klaster to Dolina Lotnicza, wśród organizmów klastrowych bardzo silnie reprezentowana jest także branża ICT.
– To naturalne, że tak jak w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, także w naszym kraju do klastrów lgną wysoce specjalistyczne, innowacyjne technologie – mówił dalej Krzysztof Krystowski. – W sposób szczególny na ich przykładach widać, jak niezbędne jest współdziałanie nauki, biznesu i administracji. Współpraca tych trzech podmiotów w sposób istotny wpływa na rozwój gospodarczy, w regionie gdzie działa dany klaster. Do realizacji wybranych projektów dochodzi dzięki ich dofinansowaniu ze środków budżetowych, samorządowych lub/i środków unijnych.

Krystowski dodał, że od niedawna jest prezesem PZL-Świdnik, największej polskiej firmy produkującej helikoptery; działa też jako prezes Śląskiego Klastra Lotniczego.

– Dolina Lotnicza powstała w 2003 r. w związku z umową offsetową na zakup F16 z Lockheed Martin – przypomniał Krzysztof Krystowski. – Dziś zrzesza 120 firm, zatrudniających kilkanaście tys. pracowników. Z czasem w ramach Doliny Lotniczej pojawiły się firmy zagraniczne i lokalne. Śląski Klaster Lotniczy zaczął działalności w 2007 r. w związku z upadłością Bielskich Zakładów Szybowcowych. Na szczęście zostali wysokiej klasy zatrudnieni w nich fachowcy oraz technologie. W ŚKL działają dwa instytuty badawcze, a łącznie pracuje w tym klastrze 55 podmiotów, zatrudniających ponad 3 tys. osób.

Według Krystowskiego po 2007 r. kierownictwo klastra znalazło środki na jego rozwój, w kwocie ok. 100 mln zł. Za te pieniądze wybudowano m.in. lotnisko, centrum badań kompozytowych, centrum badań w locie. A obecnie ŚKL realizuje projekt z PO IG.

– Polityka rządu wobec klastrów na ogół ogranicza się do wspierania tych kluczowych z punktu widzenia rozwoju całego kraju – dodał prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie (ZPKP). – Walczymy mimo to o dofinansowywanie także projektów ważnych dla rozwoju regionów. W przyszłości będą zatem działały klastery największe, ze wsparciem z budżetu centralnego, często nastawione na współpracę międzynarodową, jak również regionalne i mniejsze. Chcemy jako ZPKP przekonać PRP i ministerstwo infrastruktury by była możliwość dofinansowywania także tych ostatnich.

Krystowski poinformował także o powstaniu Lubelskiego Klastra Lotniczego – i to bez czekania na pomoc z zewnątrz.

– Zdecydowaliśmy – jako PZL-Świdnik – wyłożyć sami na rozwój LKL kilkaset tys. zł – dodał Krzysztof Krystowski. – Być może, iż dołoży się także samorząd. W każdym razie PZL-Świdnik chce wziąć odpowiedzialność za rozwój miejscowego klastra, jako ważny partner dla władz lokalnych i pozostałych lokalnych przedsiębiorców. O tym jak ważne jest współdziałanie grupy przedsiębiorców widać choćby na przykładzie ostatniego, dużego przetargu, w jakim uczestniczy PZL-Świdnik – na dostawę 70 helikopterów dla MON. Uczestniczymy w nim wraz z 900. naszymi poddostawcami, zatrudniającymi ok. 4 tys. osób.

Według Krystowskiego zatrudnienie w zakładach PZL-Świdnik może wzrosnąć o nawet 2 tys. osób w perspektywie najbliższych siedmiu lat, o ile spółka zwycięży w kontrakcie dla MON.


Powiązane artykuły

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. foto: gov.pl

Wojsko Polskie kupuje systemy do zakłócania GPS

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na dostawę zestawów urządzeń do zakłócania systemów nawigacji satelitarnej. Program HELIOTROP ma wzmocnić zdolności walki elektronicznej...
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi, foto: EPA/FILIP SINGER

Chiny: Nie pozwolimy na porażkę Rosji w wojnie z Ukrainą

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wprost powiedział unijnej dyplomacji, że Pekin nie dopuści do klęski Rosji w wojnie z...

Chiński chatbot DeepSeek zniknie z Europy? Niemcy podnoszą alarm

Popularna aplikacja AI DeepSeek, opracowana w Chinach, może zniknąć ze sklepów Google Play i App Store. Wszystko z powodu zarzutów...

Udostępnij:

Facebook X X X