EnergetykaGaz. Energetyka gazowaOnetOpinieWykop

Mucha: Kryzys energetyczny się nie skończył i nikt odpowiedzialny nie wie co nas czeka

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha Fot. BiznesAlert.pl

Prezes PGNiG OD Henryk Mucha na konferencji Gazterm Fot. BiznesAlert.pl

Kryzys energetyczny zelżał przez spadek cen gazu, ale według prezesa PGNiG Obrót Detaliczny przyszłość to niewiadoma.

– Giełda gazu bardziej przypominała w 2022 roku bitcoina niż rynek surowców – przyznał prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha. w oparciu o opinie klientów jego firmy. – Mieliśmy do czynienia z paradoksem spekulacyjnym. W tym zjawisku rośnie popyt, razem z nim cena, ale ten wzrost bazuje na powszechnym przekonaniu, że cena dalej będzie rosnąć.

Do tego należy dołożyć dwa elementy: bodziec o charakterze lokalnym, europejskim, a także globalnym, czyli ożywienie gospodarcze, przede wszystkim Chińskiej Republiki Ludowej. To wszystko spowodowało, że poszczególne giełdy nie były w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Największy ciężar tej sytuacji, tych właśnie spekulacji, ponieśli klienci. To doprowadziło do uderzenia w konkurencyjność polskich i europejskich przedsiębiorstw. Jest kilkukrotnie niższa od tych w USA.

– Niemiecki przemysł chemiczny lokuje swoją działalność w Stanach Zjednoczonych. To pokazuje jak duża jest dysproporcja między cenami gazu w USA i Europie – powiedział Mucha. – Hurtowy obrót na giełdzie wymaga większej transparentności. Jesteśmy w kryzysie energetycznym. On się nie zakończył, choć od kilku miesięcy obserwujemy ceny niskie w porównaniu do 2022 roku.

– Nie wiemy jaka będzie sytuacja w trzecim ani czwartym kwartale. Nikt kto odpowiedzialnie analizuje tę rzeczywistość nie wie co nas wtedy czeka – podsumował prezes PGNiG Obrót Detaliczny.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dzień Zwycięstwa pod znakiem implozji energetycznej Rosji (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Energetyka jądrowa

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...

Udostępnij:

Facebook X X X