Komisja Europejska musi zapewnić, że wnioski legislacyjne będą zgodne z celem 1,5°C. UE powinna ograniczyć emisje o 55% do 2030 aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050. Wezwanie do ograniczenia emisji związanych z transportem morskim oraz lotniczych.
Podczas konferencji ONZ, UE powinna zobowiązać się do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050, uważa Parlament.
W związku z konferencją ONZ w sprawie zmian klimatycznych, która odbędzie się w Madrycie w dniach 2-13 grudnia, w czwartek Parlament przyjął rezolucję deklarującą kryzys dotyczący klimatu oraz środowiska naturalnego, zarówno w Europie, jak i w skali globalnej. Posłowie chcą również, aby Komisja zapewniła pełne dostosowanie wszystkich stosownych wniosków legislacyjnych i budżetowych do celu ograniczenia globalnego ocieplenia do poziomu poniżej 1,5 °C.
W osobnej rezolucji, Parlament wzywa UE do przedstawienia strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 roku, podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych. Posłowie wzywają również nową Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do włączenia celu ograniczenia emisji o 55% do 2030 roku do Europejskiego Zielonego Ładu.
Ustanowienie globalnych redukcji emisji dla lotnictwa oraz statków
Posłowie uważają, że obecny poziom ambicji dotyczący lotnictwa oraz międzynarodowego transportu morskiego nie wystarczają do osiągnięcia niezbędnych redukcji emisji. Wszystkie kraje powinny włączyć je do swoich krajowych planów zobowiązań. Parlament wzywa Komisję Europejską do przygotowania wniosku włączenia transportu morskiego do unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS).
Większe wsparcie finansowe na walkę ze zmianą klimatu
Państwa członkowskie UE powinny, co najmniej, podwoić składki wpłacane do międzynarodowego Zielonego Funduszu Klimatycznego, twierdzi Parlament. Państwa członkowskie UE dostarczają najwięcej publicznego finansowania na rzecz klimatu, a budżet UE powinien być w pełni zgodny z jej zobowiązaniami międzynarodowymi. Posłowie podkreślają również, że zobowiązania krajów rozwiniętych nie spełniają wspólnego celu 100 mld USD rocznie od 2020 roku.
Wreszcie, Parlament wzywa państwa członkowskie UE do stopniowego wycofania wszystkich bezpośrednich i pośrednich dotacji na paliwa kopalne do 2020 roku.Rezolucja na temat kryzysu klimatycznego oraz środowiskowego została przyjęta 429 głosami do 225, przy 19 wstrzymujących się od głosu. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą COP25 430 głosami do 190, przy 34 wstrzymujących się od głosu. Szereg krajów, administracji lokalnych i naukowców zadeklarowało, że nasza planeta stoi w obliczu zagrożenia klimatycznego.
Komisja Europejska zaproponowała już cel zerowej emisji netto gazów cieplarnianych do 2050 roku, ale Rada Europejska nie przyjęła go z powodu opozycji ze strony Czech, Polski i Węgier. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego na COP25
COP25 odbędzie się w Madrycie w dniach 2-13 grudnia 2019 r. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Maria Sassoli (S&D, IT) weźmie udział w oficjalnym otwarciu. Delegacja Parlamentu Europejskiego pod przewodnictwem Basa Eickhouta (Zieloni, NL) będzie tam w dniach 9-14 grudnia.
Parlament Europejski