Książę William wprowadza nagrodę dla pionierów walki o klimat

2 stycznia 2020, 14:00 Alert

Brytyjski książę William wprowadził nagrodę wartą miliony funtów, która ma zachęcić światowych ekspertów do szukania rozwiązań dla największych problemów środowiskowych na Ziemi. Powiedział on, że planeta znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym.

Książę William, Źródło: Pałac Buckingham

Punkt zwrotny i trudny wybór

Nagroda Earthshot, opisana jako najbardziej prestiżowa ekologiczna nagroda w historii, zostanie przyznana pięciu zwycięzcom, rok w rok w ciągu następnej dekady. Celem jest opracowanie co najmniej pięćdziesięciu rozwiązań dla najbardziej palących światowych wyzwań.

– Ziemia znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym i stajemy przed trudnym wyborem: albo będziemy kontynuować szkodliwą działalność i wyrządzimy nieodwracalną krzywdę planecie, albo wykorzystamy nasz ludzki potencjał i zdolność do wprowadzania innowacji i rozwiązywania problemów – powiedział książę William w oświadczeniu.

– Pamiętajmy o imponujących cywilizacjach, które zbudowaliśmy, technologii ratującej życie, którą stworzyliśmy, i o tym, że wysłaliśmy człowieka na Księżyc – podkreślił. – Ludzie są zdolni do wspaniałych rzeczy. Ten dziesięcioletni projekt będzie dla nas jednym z największych testów. Celem jest naprawa Ziemi – dodał.

Brytyjska rodzina królewska od wielu lat aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz środowiska, a ojciec Williama, książę Karol, od dziesięcioleci wypowiada się na temat wpływu zmian klimatu i znaczenia ochrony przyrody. Inicjatywa Earthshot, wprowadzana po ponad roku konsultacji z ponad 60 organizacjami i ekspertami, ma na celu wygenerowanie nowych technologii, które pozwolą wprowadzić rozwiązania dla klimatu i energii, przyrody i różnorodności biologicznej, oceanów, zanieczyszczenia powietrza i słodkiej wody.

Moonshot prezydenta Kennedy’ego

Pałac Kensington ogłosił, że inspiracją dla stworzenia nagrody była koncepcja Moonshots, dzięki której lądowanie na Księżycu w 1969 roku stało się synonimem ambitnych i przełomowych celów. – Podobnie jak projekt Moonshot, który zaproponował prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy w latach 60. XX wieku, katalizując nowe technologie, takie jak skaner MRI i anteny satelitarne, Earthshot uruchomi własną falę ambicji i innowacji – czytamy w oświadczeniu.

Nie zostały podane szczegółowe dane na temat wielkości nagród ani sposobu ich finansowania. Inicjatywa jest wspierana przez globalną koalicję filantropów.

Projekt zostanie oficjalnie uruchomiony w 2020 roku, a wyzwania zostaną określone podczas spotkań na całym świecie i corocznych ceremonii wręczenia nagród w różnych miastach w latach 2021–2030.

Reuters/Jędrzej Stachura

Perzyński: Overtourism vs. ekoturystyka. Jak wyjechać na urlop i nie niszczyć planety?