Ktoś stosuje terroryzm jądrowy w Zaporożu. Międzynarodowa agencja boi się przyznać kto

12 kwietnia 2024, 06:00 Alert

– Wzywam decydentów wojskowych do powstrzymania się od wszelkich akcji naruszających zasady chroniące przed incydentami jądrowymi – zaapelował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi po kolejnych uderzeniach dronów w Zaporoską Elektrownię Jądrową.

Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons

Inspektorzy MAEA odnotowali w ostatnim czasie ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową z uzuyciem dronów, z których jeden uderzył w korpus szóstego reaktora obiektu o mocy 6 GW. To największa elektrownia jądrowa w Europie.

Grossi wystąpił na radzie dyrektorów MAEA zwołanej na wniosek Ukrainy oraz Rosji. Ta pierwsza oskarża Rosjan o prowokację, a ci odwdzięczają się własnym oskarżeniami. Ukraińcy utrzymują, że Rosjanie specjalnie dokonali ataku, aby potem oskarżyć Kijów o terroryzm jądrowy.

To strona rosyjska okupuje Zaporoże od marca 2022 roku i jest odpowiedzialna za jego bezpieczeństwo. – Atak na elektrownie jądrową nie ma żadnego sensu. Atak na Zaporoską Elektrownię Jądrową to zagrożenie bezpieczeństwa jądrowego – grzmiał Grossi na zamniętym spotkaniu, po którym opublikował stenogram ze swym wystąpieniem.

MAEA / Wojciech Jakóbik

Rosjanie chcą kraść energię z ukraińskiego atomu z wojną za miedzą