Kublik: Pakt Wiedeń-Moskwa

30 kwietnia 2014, 13:18 Energetyka

– Gdy Europa mówi o sankcjach na Rosję, austriacki koncern OMV podpisał z Gazpromem porozumienie o budowie w Austrii końcówki gazociągu South Stream, omijającego Ukrainę przez Morze Czarne – pisze Andrzej Kublik z Gazety Wyborczej.

– Swoją decyzją koncern OMV podważył apel Parlamentu Europejskiego, który w tym miesiącu wezwał władze Unii Europejskiej do zablokowania budowy South Stream. Austriacki koncern dał jasno do zrozumienia, że stawia swoje partykularne interesy nad europejską jedność i solidarność. „To ważny krok do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Austrii” – skomentował umowę z Gazpromem szef OMV Gerhard Roiss – cytuje niemieckiego biznesmena Kublik.

– Koncern OMV już w 2008 r. podpisał z Gazpromem umowę o sprzedaży Rosjanom 50 proc. udziałów w ośrodku gazowym w Baumgarten. Ale trzy lata później Komisja Europejska zablokowała ten plan. Jak przyznawał wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew, unijny urzędnicy obawiali się, że jako główny udziałowiec ośrodka Gazprom mógłby „kontrolować strumienie gazu kierowane do Europy” – wskazuje publicysta. – Teraz koncern OMV i Gazprom być może liczą na to, że po wyborach do Parlamentu Europejskiego nowe władze UE zaakceptują monopolistyczne ambicje rosyjskiego koncernu.

Źródło: Gazeta Wyborcza