Kuk: Sytuacja większości pracowników PKP Cargo nie zmieni się

16 maja 2014, 08:16 Infrastruktura

W mediach pojawiają się informacje, że w PKP Cargo nastąpią zwolnienia pracowników. Czy miałoby to związek z niedawnym połączeniem w większe kilku zakładów w wewnętrznej strukturze firmy?

– Połączenie zakładów, które ostatnio zostało przeprowadzone w ramach procesu optymalizacji działalności PKP Cargo, ma charakter administracyjny i nie spowoduje zmniejszenia liczby pracowników odpowiadających za podstawową działalność przewozową spółki – wyjaśnia w specjalnym komentarzu dla naszego portalu Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP Cargo.

W opinii rzecznika zapewnienie to dotyczy wszystkich łączonych zakładów. Pojawiające się informacje o zwolnieniach nie mają wobec tego nic wspólnego z rzeczywistością.

– Obecnie, około 95% pracowników spółki PKP Cargo chronionych jest Paktem Gwarancji Pracowniczych (PGP), który daje gwarancje zatrudnienia na okres przynajmniej czterech lat – informuje dalej Kuk. – Dlatego praca przeważającej większości osób nie zmieni się. Będą oni pracować tak jak do tej pory.

Co do procesu optymalizacji działalności spółki, nadrzędnym celem zmian polegających na łączeniu silniejszych jednostek biznesowych z mniejszymi było usprawnienie procesów przewozowych.

– W efekcie połączenia zakładów transport towarów będzie się odbywał na terenie maksymalnie dwóch zakładów, co z jednej strony w znacznym stopniu ułatwi pracę pracownikom, z drugiej zaś przyniesie wymierne korzyści klientom PKP Cargo – kończy rzecznik.