Kurasz: Zakupy PKN Orlen przyspieszą rozwój sektora łupkowego

18 września 2013, 10:59 Gaz. Energetyka gazowa

Zdaniem redaktora Jakuba Kurasza z Rzeczpospolitej próba przejęcia TriOil Resources przez PKN Orlen może przynieść wiele korzyści.

Jedno jest pewne: nie będzie miało to żadnego wpływu na poziom cen paliw w dystrybutorach nad Wisłą. Ale to nic. Mają szansę szybko się pojawić inne korzyści. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły rynkowej wyceny Orlenu. Akcje mogą zyskiwać w dłuższym okresie, bo kanadyjska firma jest kupowana relatywnie tanio, no i też nie działa w buszu, tylko w cywilizowanym świecie – pisze Kurasz. – Wreszcie niebagatelna inwestycja Orlenu może się opłacić, jeśli pociągnie za sobą  wykorzystanie doświadczeń Kanadyjczyków w Polsce. A Orlenowi nikt nie broni przyspieszyć prac nad wydobyciem gazu łupkowego.

Przekształcenie USA w gazowego potentata zajęło aż około 20 lat – kontynuuje autor tekstu pt. Kanadyjska szansa. – Nasza liczba 50 odwiertów nie daje żadnych szans na kategoryczne „tak” lub „nie” dla łupków – ocenia. Dlatego też jego zdaniem akwizycja PKN Orlen przyspieszy proces rozwoju sektora łupkowego w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita