Kurtyka: Kompromis na COP24 przerósł nasze oczekiwania

19 grudnia 2018, 15:15 Alert

Mamy jeden z najlepszych na świecie zespołów negocjacyjnych w obszarze polityki klimatycznej, a konsensus, który udało się osiągnąć na COP24 przerósł oczekiwania – ocenił w środę prezydent COP24, wiceminister środowiska Michał Kurtyka.

Michał Kurtyka. fot. Ministerstwo Środowiska
Michał Kurtyka. fot. Ministerstwo Środowiska

„Zrównoważony i sprawiedliwy kompromis”

Występując wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem środowiska Henrykiem Kowalczykiem na konferencji prasowej, Kurtyka podkreślał, że zbiorowy wysiłek wielkiego zespołu osób pokazał, że polska prezydencja może być katalizatorem zmian na poziomie całego świata.

„Byliśmy w stanie osiągnąć kompromis, który z jednej strony jest zrównoważony, z drugiej – sprawiedliwy. I który przerósł oczekiwania stron” – stwierdził. Kurtyka dodał, że z zagranicy, oprócz gratulacji, płyną do niego sygnały mówiące: „nie spodziewaliśmy się, że będzie to aż tak zaawansowany kompromis”.

Kurtyka podkreślał, że negocjacje były niesłychanie skomplikowane, w drugiej połowie drugiego tygodnia szczytu było siedem równoległych strumieni negocjacji. „Polska prezydencja musiała dbać, żeby nie tylko w każdym z nich był postęp, ale też żeby postęp był zrównoważony.(…) Pakiet Katowicki opiera się na delikatnej, ale mocnej równowadze pomiędzy różnymi interesami” – mówił.

Kurtyka dziękował też całej radzie ministrów. „Każdy minister polskiego rządu przyczynił się do tego, żeby przekaz na temat Polski, Katowic, tego w jaki sposób patrzymy na wyzwania, ale i że mamy odpowiedzi, się przebił” – mówił. „I to się udało. Pokazaliśmy mądrą, ambitną i prawdziwą twarz naszego kraju” – ocenił.

Polska Agencja Prasowa