Kurtyka: Elektromobilność będzie jednym z kół zamachowych rozwoju polskiej gospodarki

20 czerwca 2016, 16:15 Energetyka
Kurtyka

– Zainicjowany przez ME projekt wsparcia elektromobilności to szansa na rozwój dla polskiego przemysłu, nauki oraz narzędzie wzmacniana wzrostu gospodarczego – powiedział podsekretarz stanu w ME Michał Kurtyka podczas konferencji Impact 2016, która odbyła się w Krakowie.

Wiceminister Kurtyka podkreślił, że projekt zakładający, że do 2020 r. po polskich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych a także koncepcja elektryfikacji transportu publicznego to przedsięwzięcia, które mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. – W 2020 r. co czwarty samochód na świecie będzie elektryczny. Dlatego już dziś pracujemy nad stworzeniem do warunków rozwoju tego sektora – powiedział. – Dla Polski to nie tylko szansa na dogonienie, ale również wyprzedzenie światowych trendów – ocenił. Dodał, że realizacja tych projektów wymaga ścisłej współpracy w ramach rządu.

Podsekretarz stanu w ME zaznaczył, że resort energii prowadzi kompleksowe działania nad stworzeniem warunków dla intensywnego rozwoju elektromobilności – Chcemy być częścią światowego przemysłu pojazdów elektrycznych i stymulować powstanie nowego rynku w Polsce – podkreślił. – Obserwujemy tendencje, śledzimy trendy technologiczne i analizujemy nowe modele biznesowe. Wspieramy również powołanie Centrum Elektromobilności które m.in ma rozwijać dobre praktyki współpracy biznesu z nauką w tym obszarze – dodał. Przypomniał, że do końca roku ma powstać Fundusz Elektromobilności który ma zapewnić wsparcie rozwoju tego innowacyjnego sektora.

Źródło: Ministerstwo Energii