Kurtyka: Polska brama dla LNG do Europy Środkowo-Wschodniej

23 marca 2017, 14:00 Energetyka

Dzisiaj w hotelu Mariott w Warszawie odbywa się zorganizowana przez Gaz-System konferencja z udziałem przedstawicieli Traktatu Karty Energetycznej. Udział w niej wziął wiceminister energii Michał Kurtyka.

fot. Ministerstwo Energii

– Jest to dla nas okazja aby wymienić z nimi nasze spostrzeżenia dotyczące rozwoju rynku gazu. W szczególności LNG. Polska postawiła na gaz skroplony. Mamy swój terminal. Chcemy być wrotami dla Europy Środkowo-Wschodniej – mówił.

W trakcie wystąpienia Kurtyka zwrócił uwagę na prognozy Międzynarodowej Agencji Energii dotyczące rozwoju tego rynku. Handel LNG na świecie będzie rósł, co pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

– Oczekujemy zwiększenia liczby dostawców i wzrostu konkurencji, co wraz z doskonaleniem technologii doprowadzi do obniżki cen – mówił wiceminister energii.

Polska chce uczestniczyć w światowym handlu LNG. W czerwcu 2016 roku w Świnoujściu rozpoczął komercyjną pracę terminal, odbierając pierwszą dostawę z Kataru na mocy kontraktu PGNiG-Qatargas. Łącznie do naszego gazoportu trafiło już 12 ładunków ze skroplonym gazem ziemnym.

Gazoport jest elementem koncepcji Bramy Północnej, czyli dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego do Polski, a także innych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Drugim elementem jest budowa Korytarza Norweskiego, czyli gazociągu do złóż norweskich na Morzu Północnym.

Warto również odnotować fakt uruchomienia przez PGNiG biura w Londynie, które ma zajmować się zakupem LNG na potrzeby Polski. Ponadto według kierownictwa spółki biuro ma także pomóc jej zarabiać przez pozyskiwanie atrakcyjnych ofert.