AlertŚrodowisko

Minister klimatu chce nowych zasad dofinansowania zakupu samochodów elektrycznych

Samochód elektryczny elektromobilność

fot. CC/Geograph.ie

Ministerstwo klimatu, zdecydowało się na modyfikacje, przygotowanych wcześniej zasad wsparcia zakupu samochodów elektrycznych. Celem tych działań jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur.

Ministerstwo Klimatu zwraca uwagę, że dzięki środkom pochodzącym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma miejsce dynamiczna wymiana floty autobusowej w samorządach. Jednocześnie zdaniem resortu tą samą drogę musi przejść transport prywatny. Dlatego resort klimatu, zdecydował się na modyfikacje, przygotowanych wcześniej zasad wsparcia z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT), które zapewnią dofinansowanie przy zakupie auta napędzanego energią elektryczną.

Jak informuje resort, minister klimatu Michał Kurtyka zlecił inwentaryzację programów rozwojowych i pomocowych prowadzonych w ramach NFOŚiGW. Jednocześnie poprosił on o weryfikację dotychczasowych założeń i kwot wsparcia dla rozwoju elektromobilności w Polsce. Celem tych działań jest przede wszystkim uniknięcie nadmiernej fiskalizacji i uproszczenie procedur.

Z informacji ministerstwa wynika, że szczegółowa analiza dotychczasowych przepisów wskazała jednoznacznie, iż należy zwolnić z podatku dochodowego, pochodzące z FNT, dotacje dla osób fizycznych. Według resortu planowane zniesienie opodatkowania sprawi, że środki pochodzące z Funduszu zostaną w pełni wykorzystane na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy.

Jednocześnie ministerstwo ocenia, że dzięki rosnącej ofercie samochodów elektrycznych pojazdy tego typu będą sukcesywnie tanieć, a proponowane zmiany w prawie oraz oferowane dofinansowanie sprawią, że zakup pojazdu niskoemisyjnego jeszcze bardziej się opłaci. Jak zapowiada ministerstwo ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW na zakup samochodów elektrycznych planowane jest na początku 2020, po przeprowadzeniu niezbędnych zmian w prawie podatkowym.

CIRE.pl

Kurtyka: Do realizacji neutralności klimatycznej potrzebne są narzędzia


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X