Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostanie formalnie przyjęta przez Radę Ministrów. Jednym z podstawowych wyzwań rozwojowych Polski jest zapewnienie gospodarce, instytucjom państwa i obywatelom stabilnych i optymalnie dostosowanych do obecnych potrzeb dostaw energii po ekonomicznie akceptowalnych cenach. To jest podstawowe założenie, które odnosi się do energetyki w naszej strategii – mówił podczas konferencji „Promieniujemy na całą gospodarkę – Polski przemysł dla elektrowni jądrowej” wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Według niego Polska chce ograniczać emisję i przejść na gospodarkę nisko i zeroemisyjną.
– Chcemy ograniczać emisję i przechodzić na gospodarkę nisko i zeroemisyjną. Chcemy prowadzić w perspektywie średnio i długoterminowej do redukcji kosztów społecznych i środowiskowych – mówił Kwieciński.
W swojej wypowiedzi wiceminister zwrócił uwagę na innowacyjność, nazywając ją „najważniejszym obszarem przewijającym się przez Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju”.
– Transformacja może być źródłem utrzymania dynamiki rozwoju naszego kraju. Tak stało się w przypadku Wielkiej Brytanii czy Francji. Chcemy, aby źródła popytu na polskie innowacje znajdowały się zarówno w naszym kraju, jak i zagranicą – powiedział Kwieciński.
Jego zdaniem dywersyfikacja źródeł surowców oraz dystrybucji energii wymaga spojrzenia na energetykę jądrową.
– Do 2030 roku efektem naszych działań ma być zapewnienie stabilności dostaw energii, zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, zwiększenie udziału OZE w bilansie energetycznym. W kwestii OZE zbliżamy się do naszego celu szybciej niż zakładaliśmy wcześniej – stwierdził Kwieciński, dodając, że Polska będzie zwracała uwagę również na możliwości magazynowania energii, na energetykę rozproszoną, rozwój klastrów czy spółdzielni energetycznych.
– Na sektor energetyki patrzymy nie tylko z punktu widzenia gospodarki, ale i polityki. Poprawa bezpieczeństwa energetycznego jest dla nas olbrzymim wyzwaniem, dlatego też kierujemy naszą uwagę na energię atomową – stwierdził wiceminister rozwoju.
Podkreślił przy tym, że Polska powinna pozostać niezależna w obszarze zaopatrzenia energii.
– Nasze bezpieczeństwo energetyczne będzie wymagało dalszej dywersyfikacji źródeł kierunków oraz dostawców paliw i energii. Chcemy stworzyć warunki dla budowy nowych i stabilnych mocy, zapewnienia pracy sieci – zaznaczył.
Według niego istotne znacznie będą miały inwestycje w sektor gazu ziemnego, m.in. w zwiększenie powierzchni magazynowej, nowe inwestycje gazociągowe.
– W ramach Strategii planujemy wiele działań w obszarze energetyki. Musimy zapewnić ciągłość dostaw energii w perspektywie długookresowej dla wszystkich odbiorców w kraju. Będziemy kontynuowali inwestycje w zeroemisyjność i niskoemisyjność. Będziemy wspierać inwestycje w wykorzystanie LNG, w możliwość dostaw gazu z norweskiego szelfu – mówił Kwieciński.
Ponadto w swoim wystąpieniu stwierdził, że w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju określono 200 projektów strategicznych, z czego 3 dotyczą energetyki. Chodzi przede wszystkim o rynek mocy, projekt energetyki jądrowej i hubu gazowego.
– Sektor energetyki to bardzo ważna część naszej gospodarki. Energetykę jądrową postrzegamy jako tę dziedzinę, która jest silnym źródłem innowacji dla polskiej gospodarki – powiedział wiceminister rozwoju.