Kwieciński: Fuzja PKN Orlen z Lotosem i PGNiG to szansa na realizację Nowego Zielonego Ładu

17 lipca 2020, 06:30 Alert
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński fot. Bartłomiej Sawicki
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński fot. Bartłomiej Sawicki

– Zmienia się charakter polskiej gospodarki. Brakuje nam dużych i silnych firm. Wyzwania stojące przed Unią Europejską to realizacja Nowego Zielonego Ładu. Wymaga to budowy jednego dużego koncernu multienergetycznego – powiedział prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w wywiadzie dla radiowej Trójki.

Rozmowy i współpraca

Jerzy Kwieciński tłumaczył, że w zakresie możliwego połączenia PGNiG z PKN Orlen dopiero co rozpoczęły się rozmowy i wspólne prace nad fuzją. – Będzie to trwało kilkanaście miesięcy. Będziemy musieli uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Rynek pozytywnie zareagował na ogłoszenie tej fuzji. Możemy osiągnąć większy efekt skali. PGNiG ma największe kompetencje w sektorze wydobywczym. Synergia jest naturalna – powiedział.

Podkreślił, że spółki energetyczne muszą zacząć realizować Nowy Zielony Ład. – Nasi klienci skorzystają na tym, bo będziemy mogli zaoferować konkurencyjne produkty. Przez lepszy dostęp do finansowania poprawią się możliwości dalszego inwestowania – wskazał. Dodał, że PGNiG zgodnie z aktualizacją strategii, która pojawi się jesienią tego roku, spółka chce inwestować w możliwości pozyskania gazu, nie tylko tego naturalnego, ale także biogazu. Koncern nadal będzie inwestował także w LNG i CNG.

Przypomnijmy, że PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos. Jednocześnie PKN Orlen i Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra aktywów państwowych, podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia Grupy PGNiG.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Sawicki: Skarb Państwa tworzy Mega–Orlen na trudne czasy zielonej rewolucji