Kwieciński: Światowa rewolucja LNG sprzyja naszym planom dywersyfikacji

28 września 2020, 11:30 Energetyka

Podczas panelu Bezpieczeństwo rynków gazu regionu Trójmorza odbywającego się w ramach XXIII konferencji Gazterm w Międzyzdrojach, prezes PGNiG Jerzy Kwieciński powiedział, że światowa koniunktura na rynku LNG pomaga spółce w realizacji procesu dywersyfikacji dostaw gazu.
Konferencja odbywa się pod patronatem BiznesAlert.pl.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Fot. PGNiG

Infrastruktura gazowa

– Najważniejsze to budowa infrastruktury gazowej. W obszarze handlu radzimy sobie doskonale. Gaz płynie do Trójmorza nie tylko rurociągami jak w przeszłości, ale płynie drogą morską i to jest rewolucja – powiedział prezes Kwieciński.

– W zeszłym roku sprowadziliśmy po regazyfikacji 3,4 mld m sześc. gazu. Każdego roku roście o 1/4. W tym roku będzie blisko pełnych mocy regazyfikacyjnych terminala w Świnoujściu czyli pięć miliardów metrów sześc. Będzie to znacznie ponad cztery miliardy metrów sześc. To trend ogólnoeuropejski, w zeszłym roku popyt na LNG wzrósł o 68 procent – dodał prezes PGNiG.

– W przyszłości będziemy mieć możliwość sprowadzenia 8,3 mld m sześc. gazu z gazoportu w Świnoujściu i ponad czterech miliardów metrów sześc. poprzez FSRU w Zatoce Gdańskiej. My jesteśmy na to handlowo przygotowani. Rewolucja światowa producentów LNG sprzyja naszym planom i my będziemy to wykorzystać. – powiedział Kwieciński.

Opracował Mariusz Marszałkowski

PGNiG dostarczy Ukrainie gaz techniczny na sezon grzewczy