EnergetykaEnergia elektrycznaŚrodowisko

Kwieciński: rozmawiamy z KE na temat współpracy w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych

Konferencja poświęcona energetyce jądrowej. fot. Ministerstwo Energii

Prowadzimy rozmowy z KE na temat współpracy w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, w tym realizacji programu Czyste Powietrze – powiedział w poniedziałek PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

“Nie ma żadnych oznak, ani żadnych potwierdzeń, które wskazywałyby, że KE nie byłaby zainteresowana współpracą z nami w zakresie przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych, w tym realizacji w Polsce programu Czyste Powietrze” – wskazał Kwieciński odnosząc się poniedziałkowych doniesień medialnych o tym jakoby KE chciała wycofać się z finansowania rządowego programu m.in. na termomodernizację budynków, wymianę pieców, instalację alternatywnych źródeł energii.

Powiedział, że do resortu nie wpłynął z Komisji Europejskiej żaden dokument, który pozwoliłby potwierdzić te informacje. Dodał, że strona polska jest w stałym kontakcie z komisją, a ostatnia rozmowa na temat bezpieczeństwa klimatycznego z jej przedstawicielami miała miejsce w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia Rady UE. Dodał, że była to dyskusja nad raportem prezydencji rumuńskiej z negocjacji budżetowych. Wskazał, że potencjalne możliwości finansowania celów klimatycznych w następnej perspektywie budżetu UE będą właśnie wynikiem trwających negocjacji.

Minister zaznaczył, że obecnie Polska współdziała z KE i Bankiem Światowym przy realizacji w naszym kraju Inicjatywy Catching-Up Regions (CuRI). Wyjaśnił, że współpraca ta trwa od 2016 roku i przyczyniła się do powstania interesujących propozycji rozwiązań problemów, z którymi borykają się polskie regiony, w tym z poprawą jakości powietrza.

“Bardzo cenimy tę współpracę, dlatego chcemy kontynuować wspólne działania na rzecz efektywności energetycznej w ramach inicjatywy CuRI” – powiedział Kwieciński. Dodał, że rekomendacje, które w sprawie walki ze smogiem w Polsce, przygotował Bank Światowy, są obecnie opiniowane i będą omawiane podczas spotkania koordynacyjnego programu Czyste Powietrze, którego koordynatorem jest Ministerstwo Środowiska. Dodał, że eksperci tego resortu i NFOŚiGW są w tej sprawie w stałym kontakcie z ekspertami BŚ.

Kwieciński przypomniał, że na program Czyste Powietrze w ciągu 10 lat rząd chce przeznaczyć ok. 103 mld zł. Dodał, że “wsparcie dla polityki klimatycznej, w tym dla zwalczania tzw. niskiej emisji w przyszłej perspektywie finansowej ma być jednym z priorytetów KE”. Wskazał, że może zostać na to przeznaczone nawet 25-30 proc. nowego budżetu na Politykę Spójności. “My absolutnie będziemy w tym uczestniczyć” – zaznaczył.

Polska Agencja Prasowa

Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X