Energetyka

30 kW energii w godzinę. Latawce lepsze niż turbiny wiatrowe

Latawiec może wytworzyć 30 kilowatów energii elektrycznej w ciągu godziny /Fot: thekitepower.com

Jeden latawiec może wytworzyć 30 kilowatów energii elektrycznej w ciągu godziny – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Delft, którzy w ramach spółki Kitepower prowadzą badania nad odnawialną energią w Irlandii. Naukowcy oszacowali, że latawce są dwa razy bardziej wydajne niż konwencjonalne turbiny wiatrowe w przechwytywaniu energii wiatru i mogą wykorzystywać wiatry na o wiele wyższych wysokościach.

Latawce, które stworzyli badacze mają powierzchnię 60 metrów kwadratowych i są podnoszone na wysokość do 425 m. Są one przytwierdzane za pomocą liny do bębna, który z kolei jest podłączony do naziemnego generatora prądu.

Energia z latawca magazynowana w akumulatorach

Latawce mogą wytworzyć siłę nacisku na linę od 2,5 do 4 ton (tona-siła jest równa ciężarowi, jaki ma masa jednej tony przy normalnym ciążeniu). W wyniku obrotu bębna z dużą prędkością wytwarzana jest energia elektryczna, którą można magazynować w akumulatorach.

Lotem kierują instruktorzy kitesurfingu, wspierani przez systemy sterowania wspomagane przez GPS. Latawce latają bardzo krótko, zaledwie 45 sekund, kreśląc na niebie ósemki. Zdaniem badaczy wzór lotu jest bardzo ważny, gdyż dzięki temu latawiec zachowuje się jak żagle na łodzi, maksymalizując tym samym siłę ciągu wiatru i zwiększając swoją prędkość.

Po 45 sekundach latawiec jest poziomowany, aby móc – przy wykorzystaniu ułamka wytwarzanej w ten sposób energii elektrycznej – zwinąć linę. Po chwili znów wchodzi w ruch.

Mobilny system wytwarzania energii

Cały system jest bardzo mobilny, bo mieści się w kontenerze o długości 6 metrów, który swobodnie może być przewożony z miejsca na miejsce. Nie wymaga on także budowy fundamentów ani wież, a jego instalacja trwa mniej niż 24 godziny. Latawce mogą wytwarzać energię zarówno w pochmurne dni, jak i deszczowe, a także nocą.

Badania nad latawcami prowadzone są na torfowisku w hrabstwie Mayo. Według pomysłodawców warunki panujące na zachodnim wybrzeżu Irlandii pozwalają w pełni wykorzystać możliwości systemu latawców.

Obok holenderskiej uczelni, partnerami projektu jest niemiecki gigant energii odnawialnej RWE oraz Rada Miasta Mayo.

Biznes Alert / PAP/


Powiązane artykuły

Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...
Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

ETS2 opóźniony? “Nie ma go w budżecie Unii”

16 lipca Komisja Europejska ma przedstawić nowy budżet Unii Europejskiej. Projekt Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028–2034 przewiduje wydatki...
Friedrich Merz, przyszły kanclerz Niemiec. Fot.: PAP / EPA / Clemens Bilan

Lobbyści mogli mieszać przy niemieckiej umowie koalicyjnej

Niemiecka telewizja publiczna ZDF podaje, że do rozmów koalicyjnych wiosną tego roku w Niemczech między CDU/CSU i SPD dopuszczono lobbystów. Według...

Udostępnij:

Facebook X X X