Media

Leon XIV do dziennikarzy: rozbrójmy słowa, a pomożemy rozbroić świat

Papież Leon XIV podczas audiencji dla przedstawicieli mediów Fot. EPA/ETTORE FERRARI PAP/EPA

Nowy papież Leon XIV spotkał się na poniedziałkowej audiencji z przedstawicielami mediów, gdzie podkreślił znaczenie wolności prasy i wyraził solidarność z uwięzionymi dziennikarzami – przekazał portal Vatican News. „Rozbrójmy słowa, a pomożemy rozbroić świat” – podkreślił Leon XIV.

Pracę reporterów i watykańskich korespondentów w ostatnich dniach Leon XIV określił jako „czas łaski dla Kościoła”. Podziękował za pełnienie tej medialnej misji podczas żałoby po śmierci papieża Franciszka, jego pogrzebu i konklawe.

Inny styl komunikacji

Leon XIV zaapelował o uwolnienie dziennikarzy przetrzymywanych w więzieniach i aresztach „za poszukiwanie i przekazywanie prawdy”. Papież zaznaczył, że w prześladowanych dziennikarzach „Kościół dostrzega odwagę tych, którzy bronią godności, sprawiedliwości oraz prawa człowieka do informacji, ponieważ tylko świadomi obywatele mogą podejmować wolne decyzje” – powiedział Leon XVI.

 „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” (Mt 5,9) – przypomniał fragment Kazania na Górze papież. Słowa te – zdaniem Ojca Świętego – dotyczą szczególnie ludzi mediów. „To błogosławieństwo stawia wyzwania wobec każdego z nas, ale w szczególny sposób odnosi się do was, wzywając każdego z was do dążenia do innego stylu komunikacji – takiej, która (…) nie posługuje się słowami pełnymi agresji, nie podąża za kulturą rywalizacji i nigdy nie oddziela dążenia do prawdy od miłości, z jaką mamy jej pokornie szukać” – mówił Leon XIV.

Rozbrajając słowa rozbrajamy świat

Podczas audiencji dla dziennikarzy papież w sposób szczególny odniósł się do wojen i konfliktów współczesnego świata. „Musimy powiedzieć «nie» wojnie słów i obrazów, musimy odrzucić paradygmat wojny” – zaapelował.

Leon XIV przypomniał słowa papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu: „Rozbrójmy komunikację od wszelkich uprzedzeń i uraz, fanatyzmu, a nawet nienawiści; uwolnijmy ją od agresji”.

Leon XIV zwrócił uwagę, że jako ludzkość nie potrzebujemy „głośnej, brutalnej komunikacji, lecz komunikacji, która potrafi słuchać i zbierać głosy słabych, którzy nie mają głosu” – przekonywał.  Papież zaznaczył, że dziennikarze „rozbrajając słowa” pomagają „rozbroić świat”. „Rozbrojona i rozbrajająca komunikacja pozwala nam podzielić się innym spojrzeniem na świat i działać w sposób zgodny z naszą ludzką godnością” – podkreślił papież Leon XIV na spotkaniu z dziennikarzami i ludźmi mediów.

hub/ Vatican News/ X


Powiązane artykuły

CMWP SDP przeciwko próbom cenzurowania biskupów przez MSZ

Protest przeciwko cenzurowaniu homilii polskich biskupów przez MSZ, które domaga się od Watykaniu ukarania duchownych, wystosowała prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich...

Akt o wolności mediów może konfliktować dziennikarza z wydawcą

Przyjęty rok temu w UE akt o wolności mediów (EMFA) od 8 sierpnia br. będzie musiał być w pełni stosowany....
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent do premiera ws. ułaskawienia: skandalem jest bezprawie, które pan wprowadza

Po ułaskawieniu lidera Ruchu Obrony Granic Roberta Bąkiewicza przez Andrzeja Dudę, prezydenta ostro skrytykował premier Donald Tusk nazywając ten akt...

Udostępnij:

Facebook X X X