Kensbok: Koreańczycy zainwestują 6 mld zł w produkcję baterii w Polsce

7 września 2017, 08:45 Innowacje

Strefy Ekonomiczne to nie jest narzędzie do walki z bezrobociem. Dziś ich funkcja jest zupełnie inna. To są parki przemysłowo-technologiczne, które mają przed sobą przyszłość – powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Andrzej Kensbok w trakcie odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy panelu ,”Branża motoryzacyjna nabiera rozpędu”.

fot. BiznesAlert.pl

W trakcie swojego wystąpienia stwierdził, że sektor motoryzacyjny jest drugą największą po przemyśle lotniczym branżą działającą w dwóch zarządzanych przez ARP Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

W tym kontekście wspomniał o rozpoczętej w ubiegłym roku przez LG Chem budowie zakładu produkcji baterii samochodowych po Wrocławiem.

– Jest to duża inwestycja, dla której są finalizowane kolejne etapy. Jeżeli zostaną one zakończone, to nakłady strony koreańskiej przekroczą 6 mld zł. Będzie to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie LG Chem będzie produkowało swoje baterie – powiedział Kensbok. Dodał, że ARP chce zaproponować stronie koreańskiej polskich kooperantów, którzy oprócz wpisania się w łańcuchy dostaw mogą się również włączyć w recycling baterii.

Jego zdaniem to pokazuje, że strefy ekonomiczne sprawdziły się.

– Przyczyniają się nie tylko do generowania specjalistycznych miejsc pracy, ale przyjmują także rolę parków naukowo-technologicznych – stwierdził wiceprezes ARP.