Litewscy funkcjonariusze organów ścigania postawili formalne zarzuty niegospodarności Dariusowi Januleviciusowi, obecnemu dyrektorowi generalnemu likwidowanej elektrowni jądrowej Ignalina (INPP) i kolejnym pięciu osobom. Podejrzani są o dopuszczenie do nadużyci podczas aukcji zakładowego majątku wartego ponad 1,5 miliona euro, informuje LETA / BNS.
„Obecni i byli dyrektorzy generalni elektrowni, a także były szef tej jednostki i kolejne trzy osoby fizyczne są podejrzani o nielegalne zorganizowanie i przeprowadzenie aukcji, której przedmiotem były zanieczyszczone radioaktywnie rury miedziane o wartości 1,5 miliona euro. Zwycięzcą aukcji (przyp.red.) była prawdopodobnie wcześniej wskazana firma” – powiedziała Rasa Stundziene, rzeczniczka litewskiej Prokuratury Generalnej. Informacja o osobach podejrzanych o nadużycia i nielegalnym posiadaniu materiałów promieniotwórczych została w tym tygodniu przekazana rządowi, dodała.
Zgodnie z informacjami do jakich dotarł LETA/BNS podejrzanym jest między innymi Osvaldas Ciuksys, były dyplomata i dyrektor generalny Konfederacji Przemysłowej, który pełnił funkcję dyrektora generalnego elektrowni jądrowej Ignalina w okresie od marca 2010 r. do kwietnia 2011 r. Darius Janulevicius, który przejął stanowisko po Ciuksysie w marcu 2013 r., nie wypowiedział się dla LETA/BNS.
Aurelija Vernickaite, rzeczniczka ministra energetyki Zygimantas Vaiciunas, powiedziała LETA/BNS, że ministerstwo wie o zarzutach skierowanych wobec byłych i obecnych pracowników elektrowni. Dodała również, że dalsze decyzje personalne zostaną podjęte gdy znane będą wyniki trwającego śledztwa.
Przedstawiciele organów ścigania rozpoczęli dochodzenie w sprawie aukcji aktywów zamkniętej fabryki Ignalina w 2015 roku.
Likwidowana elektrownia atomowa Ignalina wyposażona jest w dwa reaktory typu RBMK-1500. Ostatni blok został wyłączony w 2009 roku. Projekt zamknięcia siłowni obejmuje nie tylko dezaktywację i demontaż głównych systemów bezpieczeństwa, urządzeń i budynków, ale także usuwanie wypalonego paliwa jądrowego oraz zarządzanie i przechowywanie odpadów jądrowych zgodnie z rygorystycznymi wymogami ochrony przed promieniowaniem.
Około jednej trzeciej urządzeń INPP ma zostać zdemontowanych do końca 2017r. Na 2022 r. zaplanowano zakończenie prac związanych z usunięcie paliwa z obu reaktorów. Wszystkie działania likwidacyjne należy zakończyć do 2038 r. We wrześniu litewski rząd zatwierdził decyzję o zabezpieczeniu do 2038 r. kwoty stanowiącej 14% wartości projektu. Całkowity koszt likwidacji wynosi 3,3 mld EUR, z czego 1,6 mld EUR będzie wydatkowane po 2020 r.
The Baltic Course/Roma Bojanowicz