Litwa czeka ze wsparciem chorwackiego gazoportu na koniec kryzysu politycznego w Zagrzebiu

10 czerwca 2016, 07:30 Alert

(Baltic-Course/Balkan Insight/Bartłomiej Sawicki)

Projekt chorwackiego FSRU

Jak informuje Klaipedos Nafta, operator litewskiego pływającego terminalu LNG, kryzys rządowy w Chorwacji może opóźnić realizację terminalu LNG (FSRU). Litewska spółka planowała uczestniczyć w realizacji chorwackiego terminalu. Chorwaci i Litwini mieli podpisać w tym tygodniu list intencyjny dotyczący współpracy. Z względu jednak na kryzys polityczny w tym kraju prezydent Chorwacji Kolinda Grabar – Kitarović odwołała swoją wizytę w Wilnie.

Prezes Klaipedos Nafta, Mantas Bartuska, pokreślił w rozmowie z agencją BNS, że Chorwacja musi podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną. – W Chorwacji istnieje spółka odpowiedzialna za powstanie gazoportu, ale wsparcie ze strony państwa jest niezbędne dla pomyślnej realizacji projektu. Obserwujemy sytuację i ją oceniamy ją, ale wsparcie będzie zapewnione, tylko jeśli sytuacja polityczna się ustabilizuje – powiedział Bartuska.

Ministerstwa energetyki obu krajów planowały podpisanie memorandum o współpracy w dziedzinie energii podczas wizyty prezydent Chorwacji na Litwie zaplanowanej na ten tydzień. Jednak Kolinda Grabar-Kitarović odłożyła ją z powodu kryzysu rządowego.

Na początku maja chorwacki tygodnik „Nacional” poinformował, że z informacji jakie wynikają z posiadanych dokumentów, lobbujący na rzecz węgierskiego MOL-a Josip Petrović miał współpracować z Anie Šarić Karamarko, żoną wicepremiera, lidera rządzącej partii HDZ, Tomislavem Karamarko, i miał jej zapłacić 60 tys. euro za „konsultacje” z zakresu PR.

Żona wicepremiera przyznaje, że jej firma prowadziła konsultacje z zakresu marketingu i komunikacji dla Petrovića. Twierdzi jednak, że wszelkie kontrakty zostały przez nią zakończone w momencie, gdy „pojawił się cień szansy, że mąż wejdzie do rządu”. Wywołało to jednak polityczny skandal ponieważ od 2 lat rząd w Zagrzebiu i węgierska spółka nie mogą dojść do porozumienia odnośnie modelu zarządzania firmą.

INA jest spółką w  w której Skarb Państwa posiada 44,8 proc. udziałów, a węgierski MOL – 49 procent. 18 maja opozycyjna partia centrolewicowa SDP złożyła wniosek o wotum nieufności wobec Karamarko, któremu zarzucała konflikt interesów. Głosowanie odbędzie się 18 czerwca.