Litwa odrzuca fińskie zaproszenie do rozmów o białoruskim atomie

26 listopada 2019, 12:15 Alert
Elektrownia atomowa Ostrowiec
Elektrownia atomowa Ostrowiec, Białoruś. Zdjęcie: Noviny.by

Litwa odrzuciła zaproszenie Finlandii do uczestniczenia w rozmowach trójstronnych konsultacji z Białorusią w sprawie elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu.

Zdaniem doradcy ds. polityki zagranicznej, prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, takie konsultacje muszą odbywać się na szczeblu unijnych i białoruskich organów nadzoru bezpieczeństwa energetycznego.

– To problem całej Unii Europejskiej. Chcielibyśmy, aby wszyscy unijni regulatorzy w jakiś sposób byli zaangażowani w rozwiązanie tego problemu – stwierdziła Asta Skaisgiryte w rozmowie z radiem Ziniu Radijas.

– Chcemy szerszego zainteresowania tą kwestią. Również ze strony fińskiego regulatora, ale także przez odpowiednie organy regulacyjne z innych krajów UE – dodała.

Skaisgiryte zaznaczyła, że elektrownia jądrowa budowana w Ostrowcu na Białorusi ,,nie jest sprawą między Litwą a Białorusią lub między Finlandią a Białorusią”.

W trakcie ostatniej wizyty w Mińsku, Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii, która obecnie sprawuje prezydencję w UE, stwierdziła, że wspomniane rozmowy ,,mogą utorować drogę do szerszej współpracy i określić priorytety partnerstwa”.

Elektrownia Ostrowiec powstaje w odległości 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Jest budowana w oparciu o rosyjską technologię WWER-1200. Ma się składać z dwóch reaktorów, każdy o mocy 1200 MW. Uruchomienie pierwszego bloku ma nastąpić w 2019 roku, a drugiego w 2020 roku. Budowę realizują i finansują spółki córki rosyjskiego Rosatomu. Zdaniem Wilna, białoruska instalacja jądrowa powstaje z naruszeniem postanowień konwencji z Espoo i Aarhus, regulujących zasady budowy podobnych instalacji na terenach przygranicznych. Ponadto Litwini zarzucają Białorusinom, że ci nie przeprowadzili badań, które uzasadniałyby zlokalizowanie elektrowni zaledwie 50 km od Wilna. Nie wykonano także analizy możliwych skutków radiologicznych dla litewskich wód, obywateli i środowiska, w przypadku wystąpienia awarii.

The Baltic Course/Piotr Stępiński

Stępiński: Czy konwencja ONZ zatrzyma białoruski atom?