Litwa za rozwojem wydobycia ropy przez Lotos

9 marca 2018, 19:00 Alert
Platforma wiertnicza

Grupa Lotos uzyskała poparcie premiera Sauliusa Skvernelisa dla zwiększenia swojej aktywności biznesowej na Litwie. Podczas wizyty polskiej delegacji w Wilnie jednym z istotnych tematów, poruszonych przez premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego, była współpraca bilateralna w sektorze energii, w tym także w obszarze możliwości poszukiwań i wydobycia ropy naftowej ze złóż leżących na litewskich wodach terytorialnych.

Informacja ta jest szczególnie istotna patrząc przez pryzmat interesów Grupy Lotos, która jest obecna na Litwie w segmencie poszukiwawczo – wydobywczym od 2000 r., poprzez AB Lotos Geonafta, obecnie spółkę córkę Lotos Upstream. Koncern od początku intensywnie inwestował w rozwój potencjału lądowego złóż. Obecnie Grupa AB LOTOS Geonafta prowadzi wydobycie ropy ze złóż lądowych, których potencjał, wraz z upływem lat, został mocno ograniczony.

– Z wielkim zadowoleniem przyjmujemy informację o powodzeniu rozmów Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego na Litwie. Jesteśmy przekonani, iż dzięki naszemu doświadczeniu w obszarze poszukiwania i wydobycia węglowodorów, zwiększymy portfel swoich aktywów oraz wzmocnimy naszą obecność na rynku litewskim, co w konsekwencji pogłębi współpracę pomiędzy naszymi państwami – mówi Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A.

Wydobycie Grupy Lotos na Litwie

Lotos dostrzega potencjał zasobowy Litwy w obszarze morskim i planuje zintensyfikowanie swojej działalności w sektorze upstream. Co istotne, w opinii litewskich komentatorów, prowadzenie badań na Morzu Bałtyckim jest konieczne, a samo państwo nie byłoby w stanie tego zrobić. Grupa LOTOS jest przekonana, iż zagospodarowanie prospektów morskich znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Koncesje Lotosu na Litwie. Grafika: Grupa Lotos

Koncesje Lotosu na Litwie. Grafika: Grupa Lotos

Grupa Lotos

Memorandum o wzmocnionej współpracy energetycznej Polski i Litwy