AlertWszystko

Litwa może zmniejszyć dostawy LNG. Tani gaz z Rosji kusi firmy

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Litwy Rokas Masiulis rozwiał spekulacje na temat możliwości wycofania się z importu gazu skroplonego z Norwegii.

– Myślę, że nie będziemy musieli anulować kontraktu ze Statoilem. Tego tematu nie ma obecnie na stole – powiedział przed Komisją ds. Gospodarki w litewskim parlamencie. Masiulis poinformował także, że umowa przewiduje możliwość anulowania, ale z określonymi karami umownymi.

Wilno rozważa zmniejszenie zakupów LNG z Norwegii, którego sprowadziło w tym roku 540 mln m3. Trwa dyskusja, czy tańszy gaz rosyjski nie jest lepszą alternatywą. Z informacji agencji BNS wynika, że firmy litewskie lobbują za wydłużeniem okresu obowiązywania nowego kontraktu, a co za tym idzie, rozproszeniem dostaw na dłuższy okres, bez zrywania umowy.

W tym roku Litwa zużyje według szacunków około 2 mld m3, z czego 1,2 kupiła firma azotowa Achema bezpośrednio od Gazpromu. 300 mln m3 zakupione przez Lietuvos Dujos pochodziło z dostaw norweskiego gazu przez terminal w Kłajpedzie. 500 mln to zakup od Gazpromu. Zatem według Lietuvos Dujos, udział rosyjskiego gazu w dostawach dla Litwy pozostanie ten sam.

Politycy socjaldemokracji argumentują, że 0,5 mld m3 to mała ilość i Rosjanie nie będą skłonni do negocjacji. Ich oponenci na Litwie uważają jednak, że obniżka cen ropy zmusi Gazprom do przedstawienia atrakcyjnej oferty. To właśnie przez spadek cen dostaw z Rosji spadła atrakcyjność terminala w Kłajpedzie, który został wydzierżawiony od Norwegów na 10 lat.

– Kontrakt z Hoegh LNG zakłada 10-letnią dzierżawę z opcją kupna. Oznacza to, że w 2024 roku Litwa będzie mogła zdecydować, czy chce kupić obiekt czy woli anulować kontrakt – mówił w rozmowie z BiznesAlert.pl minister Roksas Masiulis.

Możliwość rezygnacji z obiektu (FSRU- obiekt do regazyfikacji i magazynowania gazu) dopuszczaliśmy w analizie BiznesAlert.pl z marca 2015 roku. – Otwarte pozostaje pytanie o to, czy w takiej sytuacji FSRU wydzierżawione na 10 lat zostanie ostatecznie kupione przez Wilno. Jeżeli będzie spełniać swą strategiczną role z punktu widzenia Litwy – prawdopodobnie tak. Długoterminowo może się jednak okazać, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla Wilna będzie pozostawienie na wypadek kryzysu dostaw FSRU z pierwotną przepustowością w Kłajpedzie, czerpanie części gazu przez GIPL(Gazociąg Polska-Litwa) i kupowanie małych ilości surowca od Gazpromu, przy uzyskaniu lepszej oferty dzięki wspomnianym projektom dywersyfikacyjnym. Połączenie z Polską da Litwie kolejną drogę dostaw gazu niezależnego od rosyjskiego Gazpromu.

Więcej: Gaz z Rosji jest najtańszy czyli lobbing Gazpromu w Polsce i na Litwie


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X