AlertWszystko

Litwa na razie nie zmniejszy dostaw gazu z Rosji

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik)

Długoterminowy kontrakt na dostawy rosyjskiego gazu na Litwę kończy się w grudniu 2015 roku. Gazprom rozważa uruchomienie aukcji na dostawy od Nowego Roku. Wilno jest mniej zależne od dostaw rosyjskich, ze względu na obecność pływającego gazoportu w Kłajpedzie. Ten ma jednak problem z rentownością. Zwolennicy uzależnienia od rosyjskiego gazu sięgają zatem o po kryterium najniższej ceny.

Agencja LETA podaje, że dyrektor departamentu handlowego w Lietuvos Dujos Haroldas Nauseda zapowiedział gotowość do kupna 500 mln m3 gazu ziemnego z Rosji w 2016 roku. Ostateczne zamówienie będzie jednak zależało od rzeczywistych potrzeb przemysłu.

W tym roku Litwa zużyje według szacunków około 2 mld m3, z czego 1,2 kupiła firma azotowa Achema bezpośrednio od Gazpromu. 300 mln m3 zakupione przez Lietuvos Dujos pochodziło z dostaw norweskiego gazu przez terminal w Kłajpedzie. 500 mln to zakup od Gazpromu. Zatem według Lietuvos Dujos, udział rosyjskiego gazu w dostawach dla Litwy pozostanie ten sam.

Politycy socjaldemokracji argumentują, że 0,5 mld m3 to mała ilość i Rosjanie nie będą skłonni do negocjacji. Ich oponenci na Litwie uważają jednak, że obniżka cen ropy zmusi Gazprom do przedstawienia atrakcyjnej oferty. To właśnie przez spadek cen dostaw z Rosji spadła atrakcyjność terminala w Kłajpedzie, który został wydzierżawiony od Norwegów na 10 lat.

Więcej:


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X