AlertWszystko

Litwa nie obawia się gazoportu w Kaliningradzie

(IA Regnum/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Jeśli w Obwodzie kaliningradzkim Rosja zbuduje terminal LNG to strat finansowych Litwa doświadczy nie wcześniej, niż po 10 latach – ocenił litewski minister energetyki Rokas Masiulis.

– W ubiegłym roku rosyjski rząd podjął decyzję o rozbudowie terminalu, rzekomo w stoczni miał zastać zamówiony statek. Tylko tyle wiemy. Obecnie przez terytorium Litwy trafia do Kaliningradu ok. 2 mld m3 gazu rocznie. Mamy 10-letnią umowę, która została podpisana przed Nowym Rokiem. Zawarto w niej warunki na mocy których nawet jeśli gaz nie będzie przesyłany, to i tak powinniśmy otrzymać pieniądze (klauzula ship or pay – przyp red.). Wobec tego mamy 10-letnie gwarancje. Jak będzie później? Trudno powiedzieć – stwierdził cytowany przez IA Regnum litewski minister. Nie odniósł się jednak do tego jak uruchomienie terminala w Kaliningradzie wpłynie na działalność terminala w Kłajpedzie.

Do końca 2016 roku rosyjski rząd zamierza zakończyć budowę terminala w Kaliningradzie oraz gazociągu. Ponadto, jak informował BiznesAlert.pl  pod koniec maja premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o poszerzeniu granic portu morskiego w Kaliningradzie poprzez włączenie terenów ziemnych rejonu zielenogradskiego. Grunty mają zostać przeznaczone na budowę pływającego terminala LNG (FSRU – Floating and Storage Regasification Unit) o przepustowości 2,3 mln ton rocznie (3,14 mld m3 rocznie). Jednocześnie szef rządu rosyjskiego polecił ministrowi transportu aby w ciągu 12 miesięcy przygotował projekt odpowiedniego rozporządzenia o zmianie granic portu morskiego w Kaliningradzie.

Projekt budowy pływającego terminalu w porcie w Kłajpedzie jest realizowany przez Gazprom Marketing&Trading oraz Gazprom Flot. Odpowiednie porozumienie zostało podpisane w sierpniu 2015 roku. Wcześniej informowano o tym, że Gazprom zamierza uruchomić terminal w czwartym kwartale 2017 roku. Surowiec ma trafiać do niego z planowanego terminala Baltic LNG a także z  trzeciej linii Sachalin-2.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X