Litwa: rosyjska baza na Białorusi zwiększy napięcie w regionie

23 września 2015, 09:10 Alert

(Kyiv Post/Delfi/Patrycja Rapacka)

Minister obrony Litwy Juzoas Olekas powiedział w poniedziałek 22 września 2015 roku, że rosyjska baza na Białorusi będzie zwiększać napięcie w regionie. Jest to odpowiedź państwa litewskiego na informacje o budowie rosyjskiej bazy na Białorusi.

Prezydent Rosji Władimir Putin w sobotę 19 września wyraził ponownie zainteresowanie uruchomieniem rosyjskiej bazy lotniczej na Białorusi. Mińsk daje odczuć Kremlowi, że nie jest zainteresowany rosyjską propozycją, ale jest w trudnej sytuacji przez zależność od rosyjskich kredytów i surowców.

Litewscy politycy stwierdzili, że powstanie wspomnianej bazy pogorszy relacje Mińska z Wilnem oraz zepsuje szanse na normalizację jego stosunków z NATO i UE. Według litewskiego ministra Juozasa Olekasa, współpraca obronna Mińska z Rosją była oczywiście znana, ale liczył on na to, że Łukaszenko nie da się wciągnąć w agresywną politykę Kremla wymierzoną w NATO. Olekas zwrócił uwagę, że jak dotąd prezydent Białorusi milczy w sprawie budowy bazy. Nie skomentował wypowiedzi Putina, choć niedawno spotkał się z nim w Soczi. Rosja ma na Białorusi stację radiolokacyjną, ale ma być to pierwsza baza tego rodzaju w tym kraju.

Więcej informacji:

Baza rosyjska na Białorusi czyli dalsza eskalacja napięcia w sąsiedztwie Polski

Czy Szwecja wejdzie do NATO?

Amerykanie podkreślają obecność wojskową w Estonii