Korzystna sytuacja na międzynarodowych rynkach gazu sprawiła, że litewski pływający terminala LNG w Kłajpedzie odnotowuje rekordowe zainteresowanie – poinformował operator instalacji firma Klaipedos nafta.
Z informacji Klaipedos nafta wynika, że w kwietniu w terminalu LNG zregazyfikowano około 1,48 TWh gazu,co było wynikiem lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 28,3 proc. W maju terminal przerobił 1,75 TWh gazu, o 21 proc. więcej niż w maju ubiegłego roku.
W czerwcu terminal przyjął dwa duże transporty z ładunkiem 278 tys. m sześc. LNG i trzy małe gazowce z 28,5 tys. m sześc. skroplonego gazu. Tym samym ubiegły miesiąc był rekordowy dla instalacji w Kłajpedzie jeśli chodzi ilość zregazyfikowanego gazu – do systemu przesyłowego trafiło z terminala około 2,4 TWh gazu ziemnego, czyli trzykrotnie więcej niż w czerwcu ubiegłego roku. Jest ilość, która w przybliżeniu odpowiada całkowitej ilości gazu zużytego w czerwcu przez wszystkie trzy kraje bałtyckie i przekracza półtorej-krotnie zapotrzebowanie na Litwie. Z tego względu w czerwcu terminal dostarczał gaz na Litwę, a część gazu trafiła do magazynu w Inčukalns i do odbiorców na Łotwie oraz w Estonii, dokąd w czerwcu dostarczono łącznie 0,97 TWh gazu.
W czerwcu 96 proc. gazu ziemnego, który trafił litewskich konsumentów, dostarczono z terminalu LNG w Kłajpedzie. Gaz ten w prawie 91 proc. pochodził z Norwegii. Popyt na usługi terminalu LNG w Kłajpedzie jest zdeterminowany korzystną sytuacją na rynkach międzynarodowych – komentuje kierujący terminalem Arūnas Molis. Zwraca on uwagę, że od kilku miesięcy regazyfikowany LNG mocn konkuruje z gazem importowanym za pomocą gazociągów, dlatego importerzy mający dostęp do wielu źródeł wykorzystują pojawiające się możliwości.
Od początku 2019 roku terminal LNG w Kłajpedzie przyjął 23 transporty gazu skroplonego. W lipcu terminal w Kłajpedzie planuje przyjąć cztery transporty LNG, po dwa duże i małe gazowce.