Litwini dostarczą LNG do Polski

16 listopada 2018, 13:30 Alert

Litewska spółka gazowa Litgas podpisała nowe umowy i będzie nadal sprzedawać gaz ziemny klientom w Polsce i w Estonii. Surowiec będzie dostarczany z zarządzanej przez koncern Klaipedos Nafta stacji dystrybucyjnej w terminalu w Kłajpedzie.

Litgas poinformował, że jesienią podpisał cztery umowy – dwie z polskimi i dwie z estońskimi firmami. Do końca roku ma do nich trafić 40 autocystern. – W najbliższym czasie liczymy na podpisanie kolejnych umów z innymi podmiotami z sąsiednich krajów – stwierdził dyrektor ds. rozwoju Litgas, Dovydas Palaima.

W lutym 2018 roku Litgas sfinalizował największą jak do tej pory umowę na dostawy LNG. Od grudnia ubiegłego roku do końca lutego 2018 roku spółki Litgas i Lietuvos Energijos Tiekimas (niegdyś Lietuvos Duju Tiekimas – przyp. red.) dostarczyły odbiorcom ok. 4 tys. metrów sześciennych gazu. Z kolei w ubiegłym roku Litgas sprzedał kilkaset metrów sześciennych surowca polskiej spółce Duon.

Stacja dystrybucyjna w Kłajpedzie została uruchomiona po koniec października 2018 roku. Ma pięć magazynów, każdy o pojemności tysiąca metrów sześciennych. Surowiec może być z nich przeładowywany do cysterny. Wartość inwestycji wyniosła 33,3 mln euro. W przyszłości planowane jest zwiększenie możliwości przesyłowych stacji do 10 tys. m sześciennych.

The Baltic Course/Piotr Stępiński