AlertWszystko

Litwini zabezpieczają dostawy norweskiego LNG do 2024 roku

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

(The Baltic Course/Piotr Stępiński)

W czwartek należąca do litewskiego holdingu energetycznego Lietuvos Energija, spółka handlująca gazem Litgas, podpisały z norweskim Statoilem zaktualizowaną umowę na dostawy gazu. Podobny dokument z Norwegami podpisała Achema.

Zmiany w umowie pozwolą na to, aby o ponad jedną trzecią zmniejszyć koszty utrzymania terminalu LNG w Kłajpedzie, a tym samym obniżyć ceny surowca dla odbiorców końcowych – czytamy w oświadczeniu prasowym Litgas.

Biorąc pod uwagę zmniejszenie zużycia gazu w sektorze energetycznym, który zobowiązany jest do pozyskiwania surowca z terminala w Kłajpedzie, o jedną trzecią zostanie zredukowany roczny wolumen zakupów gazu – z ok. 5,5 TWh (ok. 540 mln m3) do ok. 3,6 TWh (350 mln m3). Okres obowiązywania umowy został wydłużony do 2024 roku, a więc do momentu końca dzierżawy pływającego terminala w Kłajpedzie.

Zmianie uległa także formuła cenowa, która przybliża cenę dostarczanego LNG do oferty dostaw surowca przy pomocy gazociągów. Według prognoz Litgas w 2016 roku średnia cena importu LNG może wynosić 16-21 euro za 1 MWh, podczas gdy w zeszłym roku było to 29,04 1 MWh.

Dzięki zmniejszeniu kosztów na infrastrukturę odbiorcy energii cieplnej mogą rocznie wydawać o 11,3 mln euro, odbiorcy energii elektrycznej o 9,8 mln euro mniej, odbiorcy przemysłowi o ok. 7 mln euro mniej, a także gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa zużywające gaz odpowiednio o 2 i 3,6 mln euro mniej.

Przypomnijmy, że 16 lutego do terminala w Kłajpedzie przypłynął gazowiec z norweskim surowcem dla Achemy oraz Lietuvos duju tiekimas. Do końca września powinno dotrzeć 12 statków włącznie z dostawami dla Litgas, które łącznie wyniosą 1,15 mld m3.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X