Litwini zainwestują w 66 elektrowni słonecznych w Polsce

18 czerwca 2019, 06:00 Alert

Fundusze Atsinaujinancios Energetikos Investicijos (AEI) z Litwy oraz francuski Eiffel Energy Transition porozumiały się w sprawie sprzedaży obligacji o wartości około 30 milionów euro. Pozyskane środki mają być przeznaczone na budowę elektrowni słonecznych w Polsce.

AEI planuje zainwestować w 66 elektrowni słonecznych w Polsce o mocy 1 MW każda. Łączna moc planowanych paneli fotowoltaicznych będzie wynosiła 65,6 MW. Projekty mają być realizowane w pobliżu Warszawy do połowy 2020 roku.

– Finansowanie budowy będzie zawsze kluczową częścią tego typu projekty. Przeprowadziliśmy już rozmowy z kilkoma potencjalnymi partnerami. Cieszymy się, ze podpisaliśmy umowę w sprawie obligacji z Eiffel Energy Transition Fund – powiedział Domas Kacinskas, manager w Infrastructure SME Fund.

Atsinaujinancios Energetikos Investicijos (Renewable Energy Investment) należy do inwestorów Lord LB Asset Management oraz Infrastructure SME Fund. Ten ostatni inwestuje głównie w energetykę odnawialną i infrastrukturę. Fundusz zarządza środkami o wartości około 70 miliardów euro.

Eiffel Energy Transition jest funduszem dla inwestorów instytucjonalnych, założonym przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), ADEME oraz innych inwestorów z Europy. Zarządzają oni portfelem o wartości 1,3 miliardów euro.

The Baltic Course/Patrycja Rapacka