Hub LNG powstanie w bazie rur Nord Stream 2 przez protesty

16 maja 2023, 08:30 Alert

Ministerstwo gospodarki i klimatu ma przenieść lokalizację pływających terminali LNG z Sellin do portu Mukran znanego ze składowania rur spornego projektu Nord Stream 2 przez protesty mieszkańców Meklemburgii-Pomorza Przedniego.

Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG
Statek do regazyfikacji LNG (FSRU) firmy Hoegh LNG

Minister Robert Habeck ma według Handelsblatta zmienić lokalizację do czterech jednostek do magazynowania i regazyfikacji FSRU zwanych pływającymi gazoportami z Sellin na Mukran. Ta druga lokalizacja może być kojarzona z portem, w którym były składowane rury do budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który ucierpiał wskutek sabotażu z września 2022 roku. Rozmowy Habecka z najważniejszymi graczami regionu odbyły się po protestach w obawie o turystykę miasta Sellin.

FSRU w Mukran mają razem osiągnąć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie a operatorem ma zostać firma niemiecka ReGas. Handelsblatt ustalił, że RWE wycofało się z planu zostania operatorem gazoportów pływających na Bałtyku.

Jeden FSRU ma pochodzić z Lubmina, gdzie stacjonuje tymczasowo od początku stycznia. LNG docierające do Meklemburgii-Pomorza Przedniego ma być rozprowadzone po Niemczech między innymi z użyciem rur odkupionych przez Berlin od spółki Nord Stream 2 AG należącej w stu procentach do Gazpromu. Gazociąg Nord Stream 2 miał przepustowość 55 mld m sześc. rocznie. Sabotaż uszkodził jedną z jego dwóch nitek, ale Niemcy nie chcą go przywracać do pracy.

Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Minister energetyki Ukrainy: Europa musi powstrzymać Gazprom przed stworzeniem sztucznego niedoboru gazu (ROZMOWA)