Litwa: LNG z USA zmieni zasady gry na europejskim rynku gazu

30 sierpnia 2017, 13:30 Alert

Litwa odebrała pierwszą dostawę LNG ze Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Wilna surowiec dostarczany zza oceanu zmieni obraz rynku gazowego w Europie.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Podczas spotkania z delegacją Kongresu USA prezydent Litwy Dalia Grybauskaite stwierdziła, że skroplony gaz ziemny ze Stanów Zjednoczonych zmienia zasady na europejskim rynku błękitnego paliwa.

– Po tym jak USA rozpoczęły eksport LNG do Europy, litewski terminal stał się wrotami dla amerykańskiego gazu w regionie – powiedziała. – Jest to dla Europy możliwości zlikwidowania zależności od Gazpromu i zapewnić bezpieczne, konkurencyjne i zdywersyfikowane dostawy – dodała.

Dostawy LNG do Polski i na Litwę

Przypomnij, że 21 sierpnia na Litwę dotarła pierwsza, historyczna dostawa amerykańskiego LNG. Do terminalu w Kłajpedzie przypłynął metanowiec Clean Ocean ze 140 tys. m sześc. paliwa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ten sam statek dostarczył pierwszą dostawę LNG do Polski.

W trakcie ostatniej wizyty w Warszawie w ramach szczytu Trójmorza Donald Trump zapowiedział, że region Europy Środkowo-Wschodniej może liczyć na dostawy amerykańskiego LNG. Pośrednikiem w dostawach surowca do państw regionu Trójmorza może być Polska, która dzięki terminalowi w Świnoujściu jest w stanie przyjmować LNG z dowolnego miejsca na świecie, w tym również ze Stanów Zjednoczonych.

Mówiąc o przyszłym zakupie amerykańskiego surowca, zarówno Polska, jak i Litwa zastrzegają, że decydującym kryterium będzie cena. Należy podkreślić, że według zapewnień Warszawy i Wilna dotychczas zrealizowane dostawy były tańsze od surowca oferowanego przez Gazprom.

Kancelaria Prezydenta Litwy/Piotr Stępiński