EnergetykaGaz.

LNG ze Świnoujścia dotrze do klientów koleją i drogami

GAZTERM 2017, fot. BiznesAlert.pl

Podczas drugiego dnia XX Konferencji GAZTERM w Międzyzdrojach Aleksander Zawisza, zastępca dyrektora ds. rozwoju w Gaz-System przedstawił prezentację poświęconą rynkowi gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Przedmiotem analizy stały się Polska, Czechy, Węgry, Litwa i Ukraina oraz ich rynki gazu.

– Ruszyło studium wykonalności drugiego terminalu LNG, który mógłby powstać gdyby nie udało się zbudować Korytarza Norweskiego – powiedział przedstawiciel Gaz-Systemu. – Na razie nie będę mówił o możliwym terminalu w okolicach Trójmiasta.

– Dostawy LNG koleją będą się prawdopodobnie odbywały za pomocą kontenerów ISO. Nie ma bocznic kolejowych w innych terminalach, jak Zeebrugge czy Gate. Stopień gazyfikacji państw, o których mówimy jest znacząco inny niż u nas. Jesteśmy dość dużym państwem, mamy długą drogę logistyczną, ale jesteśmy przy tym słabo zgazyfikowani. To jeden z powodów, dla których będzie się u nas opłacała budowa bocznicy kolejowej przy terminalu LNG – tłumaczył ekspert.

– Będą mniej więcej trzy punkty w kraju, gdzie spółki będą przeładowywać LNG na transport kołowy i w niedalekiej odległości dostarczać do klientów – powiedział Zawisza. – Zmienia to całkowicie układ logistyki LNG.

– Kiedy uruchomimy terminal działający przez dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, to liczba cystern tankowanych LNG sięgnie około 300 cystern w miesiącu – podał przedstawiciel Gaz-Systemu. Jego zdaniem transport kołowy gazu skroplonego będzie się rozwijał, a potencjał pokazuje terminal Zeebrugge w Belgii, gdzie rocznie tankowane jest około 1500 autocystern.

– W Polsce działa wiele punktów wejścia do sektora gazowego – powiedział gość konferencji. – Brakuje natomiast punktów wyjścia. Za kilka lat będziemy mieć możliwość wyprowadzania dużych ilości gazu do sąsiadów.

Jego zdaniem wyzwaniem będzie dominacja głównego dostawcy, fragmentacja rynku, podatność na kryzysy dostaw i niedojrzałość rynków. Pozytywne owoce ewentualnego sukcesu to wzrost dywersyfikacji, rozwój rynku gazu i niższa cena.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X