Łódzkie za kopalnią węgla brunatnego w Złoczewie

22 września 2016, 16:30 Alert

Wsparcie projektu budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie (łódzkie) jest celem stowarzyszenia samorządów lokalnych, które zawiązało się w czwartek na spotkaniu przedstawicieli gmin, miast i powiatów z regionu łódzkiego.

– Istnieje potrzeba przekonywania rządu do lokalizacji odkrywki w Złoczewie i dalszego wykorzystywania potencjału kopalni w Bełchatowie. To podejmowanie interwencji gospodarczej w obszarze środkowej Polski do tej pory tradycyjnie rolniczym, a obecnie mającym aspirację do tego, by się unowocześniać – zaznaczył marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, który patronuje stowarzyszeniu.

Węgiel brunatny. Fot. Wikimedia Commons
Węgiel brunatny. Fot. Wikimedia Commons

W skład stowarzyszenia wchodzą samorządy gmin, miast i powiatów zainteresowane powstaniem kopalni w Złoczewie; w opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża „Bełchatów”, uruchomienie odkrywki złoczewskiej warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego.

Mamy poważne argumenty za powstaniem odkrywki w Złoczewie; od kilku lat podejmowaliśmy działania w tej kwestii, zrealizowaliśmy projekt Złoczewskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZOF), w ramach którego opracowano plany sieci drogowej, wodno-kanalizacyjnej, oczyszczalnię. Punktem centralnym ZOF jest Złoczewska Strefa Inwestycyjna, czyli cała struktura ,,okołokopalniana”. Zdajemy sobie sprawę, że kopalnia nie zapewni miejsc pracy dla wszystkich chętnych, dlatego stawiamy na zrównoważony rozwój” – wyjaśniła burmistrz Złoczewa Jadwiga Sobańska.

Jak zaznaczyła burmistrz w rozmowie z PAP, znaczące decyzje dotyczące uruchomienia złoczewskiej odkrywki zapadną na szczeblu rządowym.

– Jednak poparcie społeczne i działania oddolne, czyli działania samorządów są niezbędne, by proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń i harmonijnie – dodała.

Stowarzyszenie deklaruje współpracę z zespołem parlamentarnym ds. inwestycji Złoczew założonym przez posła PiS Dariusza Kubiaka. Lokalni samorządowcy liczą, że koncesja na uruchomienie odkrywki w Złoczewie zostanie wydana w 2017 r., natomiast wydobycie – po zbudowaniu niezbędnej infrastruktury – mogłoby zacząć się po roku 2030.

– Wszystkie gminy, na terenie których znalazłaby się odkrywka, są obecnie na etapie wprowadzania zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Na początku przyszłego roku plany te mają zostać wykorzystane do złożenia wniosku o koncesję – poinformowała Sobańska.

Kopalnia Bełchatów jest największą kopalnią odkrywkową w Polsce i jedną z największych w Europie. Węgiel wydobywany jest z dwóch pól: „Bełchatów” oraz „Szczerców”. Zasoby przemysłowe tego ostatniego pola szacowane są na 720 mln ton i zgodnie z planem zagospodarowania zostaną one wykorzystane do 2038 roku.

Złoże Złoczew – rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie trzech gmin w Łódzkiem: Złoczew, Burzenin (powiat sieradzki) oraz Ostrówek (powiat wieluński) – jest jednym z perspektywicznych złóż węgla brunatnego, uwzględnionych w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 r. Jego zasoby szacowane są na 450 mln ton węgla.

Polska Agencja Prasowa