Losy PGNiG w Iranie rozstrzygną się w połowie roku

9 marca 2017, 16:47 Alert

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) może w maju-czerwcu podjąć decyzję o ewentualnym przystąpieniu do rozmów handlowych z National Iranian Oil Company (NIOC) w sprawie złoża Soumar w Iranie, poinformował ISBnews.tv prezes Piotr Woźniak.

Spotkanie PGNiG-NIOC fot. National Iranian Oil Company

„Współpraca nabiera rumieńców. Myślę, że w maju-czerwcu będziemy mieli decyzję, czy przystępujemy do rozmów handlowych czy nie, bo ocenę geofizyczną i zasobową mamy już praktycznie za sobą. I wtedy sformułujemy naszą propozycję współpracy do NIOC” – powiedział Woźniak w rozmowie z ISBnews.tv.

Podkreślił, że Iran to wyjątkowo atrakcyjny rynek pod względem dostępnych zasobów geologicznych, a Soumar to złoże produkujące. Konieczne będzie zainwestowanie w poprawę warunków pracy i warunków przesyłowych, ale to nie są nakłady, które przerastają PGNiG, dodał.

„Jeśli ta próba współpracy się powiedzie, z całą pewnością możemy się spodziewać oferty współpracy ze strony irańskiej” – powiedział prezes.

Na początku listopada 2016 r. PGNiG podpisało z National Iranian Oil Company (NIOC) list intencyjny w sprawie współpracy na złożu ropy naftowej Soumar w Iranie. Zasoby geologiczne złoża Soumar wynoszą ok. 475 mln baryłek ropy naftowej. Jak wówczas zapowiadano, po ok. 6-miesięcznej analizie geologiczno-złożowej PGNiG podejmie decyzję o ewentualnej inwestycji.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

ISBNews